zeytinyağlı yiyemem aman hikayesi nedir

zeytinyağlı yiyemem aman hikayesi kısaca


Zeytinyağlı yiyemem diğer adıyla gelin nazlanması olarakta bilinen bu halk türküsü ismindende anlaşılacağı üzere bir gelinin nazlanmasını anlatır.

hangi köy yada beldede geçtiği ve şahıslar bilinememekle birlikte bursa yöresine ait olduğu bilinen türkü zengin iyi yerlerde yetişmiş okumuş bir genç kızın dağ yöresinde bir köye gelin olarak verilmesiyle başlar. gelin kız yaşamaya başladığı yeni çevreye ve insanlara uyum sağlayamaz onlar gibi basmadan elbiseler giyemeyeceğini damak tadının onların yemeklerine uymadığını böyle bir yere gelin gittiği için yaptığı çeyizlerin boşa olduğunu söyler ve duman içi dağlarda yalnız kaldım diyerek eski yaşantısına duyduğu hasreti dile getirir.

evlendiği insanın kendisine uygun olmadığını söyleyerek ona efendim diyemeyeceğini hakir görerek dengi biri olmadığını söyler kendine uygun bir eş isteyerek verin bana yarimi (bana uygun olan insanı) annemden izin aldım diyerek söylenir türkünün diğer bir kısmında ise yaşadığı yerin özelliklerini anlatarak kara üzüm bağlarının olduğunu ve insanların yeşil yazmalar taktığını söyler fakat her nakarattada kaldım duman içi dağlarda sevgili yarim nerelerde diyerek üzüntüsünüde dile getirir..

Zeytin Yağlı Yiyemem Aman Türküsü sözleri

Zeytin Yağlı Yiyemem Aman,

Basma Da Fistan Giyemem Aman.

Senin Gibi Cahile,

Ben Efendim Diyemem Aman.


Kaldım duman içi dağlarda,

Sevgili Yarim Nerelerde.


Kara Üzüm Asması,

Yeşil Olur Yazması.

Ben Yarimden Ayrılmam,

Kara Yazı Yazması.


Kaldım duman içi Dağlarda

Sevgili Yarim Nerelerde.Asmadan Üzüm Aldım,

sandıkla çeyiz sardım

Verin Benim Yarimi,

Annemden İzin Aldım.


Kaldım duman içi Dağlarda

Sevgili Yarim Nerelerde.
 
Üst