Yurtta sulh, cihanda sulh

'Sorun Cevaplayalım' forumunda abraxas tarafından 26 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yurtta sulh, cihanda sulh sözünü yarım sayfalık yazı

  Cevap: Yurtta sulh, cihanda sulh

  Yurtta sulh, cihanda sulh" ilk defa Mustafa Kemal Atatürk tarafından 20 Nisan 1931'de seçim dolayısıyla millete beyannamesinde dile getirilmiştir.

  Cumhuriyet Halk Fırkasının müstakar umumî siyasetini şu kısa cümle açıkça ifadeye kâfidir zannederim: Yurtta sulh, cihanda sulh için, çalışıyoruz.

  Bu ilke 1961 ve 1982 Anayasalarında da yer alan Türkiye Cumhuriyeti'nin temel dış politika düsturudur. Devlet yönetiminde ve her türlü devlet faaliyetlerinde yönlendirici bir nitelik taşıyan, Yurtta Sulh, Cihanda Sulh,, ilkesi, sadece bir parola değil, aynı zamanda bir üstün hukuk kuralıdır.Yurtta Sulh, Cihanda Sulh ilkesi bir taraftan yurt içinde huzur ve sükûnu, güven içinde yaşamayı, diğer taraftan da milletlerarası barış ve güvenliği hedef tutar, ilke, hem iç politikanın, hem de dış politikanın temel dayanağıdır

  Dünyada olabilecek herhangi bir rahatsızlığın herkese zarar verebileceğini, bu yüzden de milletlerin diğer milletlerin sorunlarına kayıtsız kalamayacağını ifade eden Atatürkçülüğün bütünleştirici ilkelerindendir.Yurtta Sulh, Cihanda Sulh en geniş ve yaygın anlamı ile, teknik bir deyim olan kollektif güvenliği, milletlerarası barışın korunmasını ve devamlılığını da ifade eder.

  Yurtta sulh, cihanda sulh, günümüzde Yurtta barış, dünyada barış olarak da söylenilmektedir.


  Cevap: Yurtta sulh, cihanda sulh

  çok teşekkürler :) ama çok uzun yaaa yazana kadar elim koptu
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017
Yükleniyor...