Yunanistanın Özellikleri

'Ülkeler' forumunda Masal tarafından 29 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yunanistanın Genel Özellikleri


  Yunanistanın Özellikleri Nelerdir


  Konumu: Güney Avrupa, Ege, Iyon Denizi ve Akdeniz kiyisinda, Arnavutluk ile Türkiye arasinda

  Cografi koordinatlari: 39 00 Kuzey, 22 00 Dogu

  Yüzölçümü: toplam: 131.940 km²

  Kiyi seridi uzunlugu: 13.676 km

  İklim: iliman; yumusak, yagisli kislar; sicak, kuru yazlar

  Dogal kaynaklar: boksit, linyit, magnezit, petrol, mermer, hidroelektrik potansiyeli tasiyan sular.

  Fiziki Yapı

  Yunanistan, Balkan Yarımadasının güney ucunda yaklaşık olarak 131.944 km2lik küçük bir ülkedir. Üç kenarı denizle çevrilidir. Doğu veGüneydoğusunda Ege Denizi, güneyinde Akdeniz ve batısında Yunan Denizi bulunur. Küçük bir ülke olmasına rağmen kritik bir mevkidedir. Avrupa ve Afrika kıtalarının en çok birbirine yaklaştığı yerlerden birinde bulunur. “Avrupa-Kıbrıs-Ortadoğu, “Avrupa-Süveyş-Hind Okyanusu ve “Rusya-Boğazlar-Ege Denizi-Akdeniz su yollarını kontrol edebilecek coğrafi özelliğe sahiptir.

  Yunanistan genel olarak beş bölgeye ayrılır: Makedonya, Trakya, Epirus, Teselya ve Mora. Yunanistan topraklarının hemen hemen beşte dördü dağlık, çok az bir bölümü de ovalıktır.

  İklim

  Yunanistan, genel olarak yazları sıcak, kışları ise ılık ve serin geçen, Akdeniz ikliminin tesiri altındadır. Ülke toprakları küçük olmasına rağmen, denizlerin ayırdığı ve oyarak meydana getirdiği girintili çıkıntılı kıyı bölgelerinde adalarda ve iç kesimlerde, bu iklim yer yer değişen ve başkalaşan bir özellik gösterir. Adalarda, kıyılarda ve Halkidiki Yarımadasında yumuşak Akdeniz iklimi hüküm sürer. Dağlık bölgelerde ve iç kesimlerde ise Akdenizin dağ iklimi mevcuttur. Kuzeye doğru gidildikçe kış ayları soğuk ve yaz ayları daha sıcak geçer. Yağış miktarı genel olarak düşüktür. Batı sahilleri daha çok yağış alır. Bu bölgelerde esen güneyin nemli rüzgarları bol yağış getirir. Fakat yükselen dağlar, bu rüzgarların doğuya geçmesine mani olur.

  Nüfus ve Sosyal Hayat

  Yunanistan nüfusu yaklaşık olarak 10.096.000 kadardır. Nüfus yoğunluğu 77dir. Nüfusun % 98.5i Yunanlı olup, bunun % 60ı şehirlerde yaşar. Bugünkü Yunanlıların eski Yunanlılarla alakaları kalmamıştır. Yıllarca çeşitli egemenlikler altında çeşitli milletlerle karışmış ve başka bir topluluk haline gelmişlerdir.

  Ekonomi

  Yunanistan ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanır. Topraklarının % 29una yakın bir bölümü tarıma elverişlidir. Çoğu bölgeler dağlık olduğundan tarım için müsait geniş ve verimli ovalar ve sulama ihtiyacı için gerekli akarsu miktarı azdır. Buna rağmen nüfusun % 30una yakını tarım ve hayvancılıkla uğraşır. En önemli tarım ürünleri; tahıl, tütün, pamuk, pirinç, zeytin, üzüm, meyve ve sebzedir. Son yıllarda meyveciliğe ve sebzeciliğe çok önem verilmiştir. Özellikle kuru üzüm, limon ve portakal yetiştirilir. Hayvancılık gerektiği kadar gelişmemiştir. Kendisinin et ihtiyacını karşılayamamaktadır. Bu sebeple et dış pazarlardan satın alınmaktadır. Hayvancılığın geri olmasının başlıca sebebi yetersiz sayıdaki geniş otlak arazidir. Daha çok koyun, inek ve kümes hayvanları beslenir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Yunanistanın Özellikleri
 1. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  9,411
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,123
 3. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,159
 4. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,844
 5. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,549