Yüksekten Düşüp Nasıl Hayatta Kalırsınız?

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 12 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yüksekten Düşüp Nasıl Hayatta Kalırsınız?
  [​IMG]
  Günümüz dünyasında heryer çok katlı ve yüksek olmaya başladı. Bu birçok insanı korkutuyor.

  Yüksek binalar, köprüler, merdivenler artık heryer sizin için tehlikeli olabilir. Yükseklik korkunuz olabilir ama ani bir tehlike anında yani düşme olayı gerçekleşirse ne yapmalısınız? İşte yüksekten düşüp nasıl hayatta kalabileceğinize birkaç öneri!

  1- Düşüş hızınızı yavaşlatın

  Kollarınızı ve bacaklarınızı açarak vücudunuzu genişletin. Skydiving tekniği (uçaktan paraşütle atlarken alınan vücut şekli) ile pozisyonunuzu alın. Vücudunuzun ön kısmını yere doğru olmasına dikkat edin. Vücudunuzu geriye doğru kıvırın. Ellerinizi iki yana açın. Kollarınızı dirsekten 90 derece kırın. Avuç içleriniz yere doğru olsun. Dizlerinizi çok hafif kırarak omuz genişliğinde açın.

  2- İneceğiniz yere kendinizi yönlendirin

  Düşerken altınızdaki araziye bakın. Kar, derin su, yeni ekilmiş veya çalılı yumuşak zemin, ağaçlarla kaplı yerlere düşmeniz yaşama şansınızı arttırır. Bunların dışında bir yere düşüyorsanız bildiğiniz duaları okumaya başlayın. Bir uçaktan düşüyorsanız yere çarpmadan önce, yüksekliğinize göre ortalama bir ile üç dakikan zamanınız vardır. Bir süre yere yatay gitme olanağınız var. Bu yatay düşüş birkaç kilometre olabilir. Yatay uçuş için kollarınızı omuzlarınızın gerisine getirin. Bu şekilde öne doğru pozisyon almazsınız. Sağa dönmek için vücudunuzun üst kısmını yavaşça sağa doğru çevirin. Sola dönüşlerde ise sol omzunuzu düşürmeniz gerekir.

  3- Dizlerinizi kıvırın

  En önemli noktalardan biri de dizlerinizin 90 derece kırık bir pozisyonda olmasıdır. Araştırmalara göre dizleri kıvırmak, yere çarpış gücünüzü oldukça azaltıyor.

  4- Mümkün olduğunca paniklememeye çalışın

  Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor. Yüksekten düşen birçok kişi daha yere düşmeden ölür. Vücut kendini kapatır ve yaşam fonksiyonları durur. Yapılan araştırmalar yüksek düşüşlerde sakin kalabilenlerin panik halinde düşenlere oranla daha az yaralandıklarını göstermekte. Ayrıca yine araştırmalar isteyerek yüksekten atlayanların daha yüksek kurtulma oranına sahip olduklarını işaret ediyor.

  5- Önce ayaklarınızın yere değmesini sağlayın

  Hangi yükseklikten düşerseniz düşün önce ayaklarınızın üzerine düşmeyi deneyin. Ayak üzerine inmek, düşme gücünün vücudunuza yapacağı baskıyı küçük bir alanla sınırlayacaktır. Başka herhangi bir pozisyondaysanız yere çarpmadan önce vücudunuzu düzeltin.

  6- Yuvarlanırken kafanızı koruyun

  Yüksek bir yerden düştüğünüz zaman genellikle havaya zıplayıp yuvarlanırsınız. İlk düşüşten hafif hasarla kurtulan pek çok kişi zıplayıp tejrar yere düştüklerinde kafalarından ölümcül yara almıştır. Kollarınızla kafanızı koruyun. Bu arada dirsekleriniz ilerde olsun.

   
  Son düzenleme: 12 Şub 2010
 2. Cevap: Yüksekten Düşüp Nasıl Hayatta Kalırsınız?

  Valla adamlar bunu okumaya ölür gider :))))) :f40:
   
 3. Cevap: Yüksekten Düşüp Nasıl Hayatta Kalırsınız?

  Vallla ben hiç yüksekden atlamadım vede düşünmedim..:f30: Allah yazdıysa bozsun :f106:
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Yüksekten Düşüp Nasıl
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  632
 2. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,364