Yön Nasıl Bulunur

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 6 Nis 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yön Bulma Yöntemleri


  Bulunduğumuz yerde Güneşin doğduğu taraf Doğudur. Sağ kolumuzu Doğuya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir. Ama her zaman güneşli bir havada olmayabliriz.Bunun haricinde belli başlı yön bulma yöntemleri vardır.

  1 – Pusula Metodu :

  [​IMG]

  Yönümüzü bulmak için en çok pusuladan yararlanırız. Pusulanın aynı doğrultuda ve zıt yönlü bir göstergesi vardır. Bu ibrenin renkli ucu daima Kuzeyi gösterir. (Yakınında bulunan mıknatıs, pusulanın yönünü değiştirir tam doğru yönü gösterememesine neden olabilir.) Pusulada genellikle yönler İngilizcede bu anlamdaki kelimelerin baş harfleriyle belirtilir. Kuzey – N ( : North ), Güney – S ( : South ), Doğu – E ( : East ) ve Batı – W ( : West )

  2 – Çubuk Metodu :

  [​IMG]

  1 m uzunluğunda bir çubuğu yere diker, daha sonra gölgesini izleriz. Gölgenin en kısa olduğu ( öğle vakitlerinde ) andaki yönü Kuzeyi gösterir. ( Güney Yarımkürede Güneyi ). Bunun tam zıt yönü ise Güney yönüdür.

  Veya öğle vaktini hiç beklemeden çubuk gölgesinin ilk yerini işaretleriz. Dünya döndükçe – zaman geçtikçe – gölgenin yönü de değişecektir. Daha sonra ikinci bir gölge noktası belirleriz. Birincisine sol, ikincisine sağ ayağımızı basarız. Bu duruşumuzla yüzümüz veya önümüz Kuzey yönü gösterir. Yine bu anda sol ayağımızı bastğımız yerden sağ ayağımızı bastığımız yere çizilen doğru Doğuyu gösterir.

  3 – Camilere Bakarak :

  Camilerde Mihrabın karşısındaki giriş kapısı Kuzeyi gösterir. Minarelerde Şerefeye açılan kapılar ( üst kapı ) Güneye bakar.
  Hrıstiyanların ibadet yerleri olan Kiliselerde ise kilisenin çanı, kilisenin batısındadır.

  4 – Karınca Yuvalarına Bakarak :

  Karınca yuvalarının ağzı Güneyi gösterir.

  5 – Mezar Taşlarına Bakarak :

  Müslüman mezarlarında baş taraf Batıyı, ayaklar Doğuyu, yüz ise Güneyi gösterir.
  Hrıstiyan mezarlarının baş tarafı Güneyi gösterir.

  6 – Taşlarda ve Ağaçlardaki Yosunlara Bakarak :

  Yosunlar taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur / olur.

  7 – Geceleri Kutup Yıldızına Bakarak :

  [​IMG]

  Kutup Yıldızını gördüğümüzde önümüz Kuzey, arkamız Güney yönünü gösterir.
  Kutup Yıldızı şu şekilde bulunur : Büyük Ayı ve Küçük Ayı yıldız kümeleri bulunur. Bu yıldız kümeleri diğerlerine göre geometrik bir diziliş gösterirler. Büyük Ayı Yıldız Kümesinin 6. ve 7. yıldızları doğrultusunda çizilecek çizgi (takip edilecek doğrultu) ve bu iki yıldızın arasındaki mesafenin 5 katı kadar ötesinde daha büyük ve daha parlak bir yıldız bulunur. İşte bu Kutup Yıldızıdır. Kutup Yıldızı aynı zamanda Küçük Ayı Yıldız Kümesnin de 1. yıldızıdır.

  8-Saat Yardımı İle Yön Tayini

  [​IMG]

  Güneşli bir günde bileğimizdeki saat yardımı ile yön tayin edebiliriz.Saatin akrebi güneşe döndürülür.Saatin 12 rakkamı ile akrebin oluşturduğu açının açı ortayı Güney-Kuzey Hattıdır.Güneş tarafı güney yönüdür.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012
Yükleniyor...