Yoksulluk maaşı kimlere verilecek

Türkiyede, “Aile yardım ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, cenaze gideri, asgari geçim indirimi, primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları, özürlü yakını aylığı, özürlü bakım parası olarak pekçok yardım yapılıyor. Tüm Avrupa ülkelerindeki aile yardımlarını, “primsiz yardım sistemine ilişkin örnekleri inceledik. Biz şimdi yeni bir çalışma yapıyoruz.

SOSYAL YARDIMDAN SOSYAL HAK ANLAYIŞINA

Bu kapsamda, yapılan tüm yardımları “sosyal yardım kapsamından çıkarıp “sosyal hak anlayışına kavuşturmak istiyoruz. Bunun için Türkiyede bütün ailelere yönelik bir gelir testi yapmaya başladık. Bu testi asgari ücretin altı veya üçte biri gibi kriterlere göre yapıyoruz.

MAAŞLAR BANKADAN ÖDENECEK

Eğer ailenin geliri, belli kriterlerin altında ise devletin onlara düzenli maaş vermesi söz konusu olacak. Bu mekanizmayı oluşturmaya çalışıyoruz. Tıpkı emekli maaşları gibi ailelerin bankada hesapları olacak ve her ay o hesaba maaşları yatırılacak. Düzenleme seçimden sonra gündeme gelecek. Biz bu sistemi sosyal koruma olarak adlandırıyoruz.

DAHA NELER NELER YAPILACAK

Ömer Dinçer, “İlgi göstermediniz, gün yüzüne çıkmayan çok güzel işler yaptık diye konuştu. Dinçer, bu işleri şöyle anlattı:
Tarım sigortalısının eşleri, çocukları ve anne-babası sağlık güvencesinden yararlanacak.Yeni istihdam paketi ile çıraklar, mesleki eğitim görenler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak. Zorunlu trafik sigortası için vatandaştan prim kesiliyor. Vatandaş primini ödüyor, devlet de tedavisini sağlıyor ama özel sigorta şirketi bunu devlete vermiyor. Tedaviyi biz üstleneceğiz, sigorta şirketinden tahsil edecek. Kısmi çalışma ödeneğinin kapsamı genişliyor. Bölgesel veya sektörel bazda kriz olursa da yararlanacak.

 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst