Yoğurtla cilt bakımı nasıl yapılır?


Yoğurt anti bakteriyel özelliği, antibiyotik kullanımı sonrası vücudu kendine getirmesi ve ciltte oluşan mantar gibi sorunları tedavi etme özelliği ile doğal cilt bakımı ürünleri arıyorsanız iyi bir seçim olabilir. Ağız içinde oluşan aftların tedavisinden kuru cilt bakımına kadar yoğurdu farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Ağızda dudak içleri, dil üzeri ve yanak içinde oluşan aftlar her ne kadar küçük olsa da açık yara olduğu için günlük hayatı, yemek yemeyi hatta konuşmayı bile etkiler. Aft tedavisi için yoğurt kullanabilirsiniz. Günde 4 kez 2-3 kaşık yoğurt yiyin ve mümkün olduğu kadar aftın üzerinde bir parça yoğurt kalmasını sağlayın. Yoğurdun anti bakteriyel özelliği aftları kısa sürede iyileştirecektir.

Mantara bağlı deri enfeksiyonlarının tedavisinde de yoğurdu kullanabilirsiniz. Bir parça temiz bezin üstüne yoğurt dökerek mantarlı bölgeye uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra su ile durulayabilirsiniz.

Akneler ya da akneye yatkın cilt üzerinde yoğurdu tedavi edici ve önleyici olarak kullanabilirsiniz. Çinko açısından zengin yoğurtla akne bölgelerine yapacağınız masajla akne oluşumunu engelleyebilir, oluşmuş aknelerin görünümünü azaltabilirsiniz.

Yoğurtla saç derinize hafifçe masaj yaparak kaşıntılı, kurumuş ve pul pul dökülen deride gözle görülür bir iyileşme sağlamanız mümkün. Yoğurtla yapılan masaj saç derinizdeki ölü hücreleri temizleyerek daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Yoğurtla cilt bakımı dışında tırnak bakım maskesi de hazırlayabilirsiniz. Bunun için yarım bardak yoğurdu 1 limonun suyu ile karıştırın ve 15-20 dakika buzdolabında beklettikten sonra bu karışımla el ve tırnaklarınıza masaj yapın. Uygulamayı bir hafta boyunca tekrarlarsanız elleriniz yumuşayacak, tırnaklarınız daha parlak görünecektir.

Yoğurtla cilt bakımı için en çok kullanılan yöntem ise yüz bakım maskeleri. Yoğurt içeriğindeki laktik asit ve çinko ile gözenekleri kapatma, akneleri tedavi etme, ölü cilt hücrelerini temizleme ve cildi nemlendirme için kullanılır. Ayrıca fazla derin olmayan kırışıklıkların görünümünü yoğurt maskesi ile azaltabilirsiniz. Yoğurdu yüzünüz ve boynunuza eşit miktarda sürün, 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Maskenize salatalık, bal ve limon katabilirsiniz.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Canım Yaren'im güzel paylaşımın için teşekkürler.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

ilk kez duydum bunları desem ayıp olmaz demiii Teşekkürlerr yarencim....
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst