Yılmaz Tekgül Kimdir, Hayatı


Yılmaz Tekgül,
Yılmaz Tekgül Kimdir,
Yılmaz Tekgül Hayatı

Yılmaz Tekgül Hakkında Bilgi

Uçak Kazası 34 Şehit
Milliyet 17 Mayıs 2001

Özel görevden dönen askerlerin üstünde bulunan cephaneler felaketin boyutunu artırdı. Dönerek yere çakılan uçak paramparça oldu.

Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Hava Grubuna ait çift motorlu CASA CN235 tipi hafif nakliye uçağının Malatya yakınlarına düşmesi sonucu, 34 asker şehit oldu. Şehit pilot, son manevrayla Güzyurdu köyünü kurtardı. Diyarbakır 2. Hava Taktik Kuvvet Komutanlığındaki askeri uçak görevli, tezkere alan ve izne giden askerleri Ankaraya götürmek üzere öğle saatlerinde kalktı.

Kayısı bahçesine çakıldı

17 bin fitte, saatte 444 kilometre hızla giden uçakta saat 13.15te kumanda arızası meydana geldi. Kontrol dışına çıkan uçak, Akçadağ ilçesine bağlı Gülyurdu ve Yağmurlu köyleri arasında Muhittin Erhana ait kayısı bahçesi ile pancar tarlalarının bulunduğu alana burgu gibi dönerek yere çakıldı. Uzun uçuş yapacağı için yakıt depoları dolu olan uçak yere çarpar çarpmaz infilak etti.

Bombalar üzerlerinde patladı

Büyük bir gürültüyle düşen uçaktaki askerlerin üzerlerinde bulunan mühimmatın da infilak etmesiyle ortalık cehenneme dönerken, metal ve ceset parçaları geniş bir alana yayıldı. Akçadağ Belediyesi ile Erhaç Üssü İtfaiyesi yangını söndürdü.

Karakutu bulundu

Askeri uçağın, kumanda sistemindeki arızadan düştüğü ağırlık kazanıyor. Uçağın kumanda sistemiyle elektrik sistemi arasındaki bir zıtlaşmadan, uyuşmazlıktan kaynaklanan kilitlenmenin, kontrol kaybına neden olduğu üzerinde duruluyor. Malatya Valisi Mustafa Yıldırım ise “Eskişehir ve Ankaradan gelecek ekipler de incelemelerde bulunacak. Uçağın karakutusu bulundu. Uçakta havada patlama olmadığı için buzlanma ihtimali üzerinde duruluyor” dedi.

Terhis oldukları gün öldüler

Kara Pilot Yüzbaşı Yılmaz Tekgül ve Kara Pilot Üsteğmen Mahir Turanın yönetimindeki uçakta, Kara Pilot üsteğmenler Murat Erdeveci ve Levent Şahinin yolcu olarak bulundukları bildirildi. Şehit olan 34 kişi arasında Binbaşı Lütfü Ceylanın yanı sıra, dün tezkerelerini alarak terhis olan yedi erin de bulunduğu öğrenildi. Terhis olan erler Ankaraya ailelerinin yanına gidiyorlardı.
 
Üst