Yılbaşı Çiçeği Bakımı - Yılbaşı Çiçeği Resimleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 10 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Yılbaşı Çiçeği kolay yetişen bir çiçek ancak bazı istekleri vardır. Dinlenme periyotlarına ihtiyaç duyar.

  Öncelikle mümkünse yazın dışarı çıkarın,yarı gölge bir yere yerleştirin. Eylül -ekim aylarında serin bir yere alın ve suyunu iyice azaltın. Kasım başında asıl yerine alın ve sulamayı artırın. Sulama suyuna az miktarda besin ekleyebilirsiniz. Tomurcuktayken kesinlikle yerinden oynatmayın. Çiçekleri bittikten sonra sulamayı tekrar azaltın. Bu şekilde her yıl bol çiçek açacaktır.

  ÖZELLİKLERİ

  ISI
  Yılbaşı çiçeğinden bol çiçek alabilmek için daima serin ortamda bulundurmak gerekir.(12-15 c.)Oda ısısında tomurcuk sayısı çok az, çiçek ömrü ise kısa olur.

  IŞIK
  Direkt güneş görmeyen aydınlık bir yer iyidir.

  SULAMA
  Çiçekteyken ve yazın düzenli sulayın. Dinlenme zamanı suyu iyice azaltın.Kasım başında asıl yerine alın ve sulamayı artırın. Sulama suyuna az miktarda besin ekleyebilirsiniz. Tomurcuktayken kesinlikle yerinden oynatmayın. Çiçekleri bittikten sonra sulamayı tekrar azaltın. Bu şekilde her yıl bol çiçek açacaktır.

  NEM
  Yapraklarına sık sık su püskürtün.

  Gerekirse her yıl ilkbaharda saksı değişebilirsiniz. Yapraklarından kolayca yetişir. Bir parça yaprak kesin. Birkaç gün dışarıda soldurduktan sonra dikin.

  Gübrelenmesi
  12-2. aylar arasında 15 günde bir kez 1 gr. Kaktüs Gübresi 1 lt. suda eritilerek verilmelidir. Bitkiler pamuklu bitlere karşı hassastırlar. Bunun için belirti görüldüğünde insektisitlerden birisi ile ilaçlanmalıdır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Eyl 2013
Yükleniyor...