Yılanlar

Boğa YılanıKuzey Meksika, Arjantin ve Batı Hindistan anavatanlarıdır.
Doğal ortamlarında su kıyıları, otluk, ağaçlık ve yağmur ormanlarında yaşarlar Gri, siyah ve kahverengi ağırlıklı tonlarda olan Boğa yılanları doğal şartlarda 20 yıl kadar yaşarlarken, kapalı ortamlarda bu süre 5-8 yıl kadar geriler.
Pitonlar gibi avlarını boğarak öldüren Boğa yılanlarının kedi ve küçük köpeklere zarar verdikleri bilinen olaylardır. Hamster vb.küçük hayvanlarla beslenirler. Cam Terrariumlarda muhafaza edilmeli, taze hava alması sağlanmalıdır. Her zaman taze suyu bulunmalı ve 7-14 günde bir beslenmelidir.

Yılanların Özellikleri:

Yılanlar Sürüngenler sınıfının, Suquamata (Pullu Sürüngenler) takımından, Ophidia alttakımına bağlı hayvanlardır. Kertenkeleler ise Suquamata takımına bağlı olmakla birlikte, Lacertilia alt takımı olarak yılanlardan ayrılmaktadır.
Yılan ve kertenlelelerde dişler çeneye yapışıktır, yani çukurlar içinde değildir. Kafada bulunan quadrat kemiği, kertenkelelerin çoğunda yılanların hepsinde oynaktır.
Vücut silindir şeklinde uzunca biçimlidir, bacaklar bulunmaz ancak bazı ilkel yılanlarda anüs yarığının her iki tarafında mahmuz biçiminde arka ayak kalıntıları bulunmaktadır. Kulaklar körleşmiştir, dış kulak, kulak zarı ve orta kulan bulunmaz ancak, iç kulak vardır, dolayısıyla yılanlar duyamazlar ancak yerdeki titreşimleri hissedebilirler.
Yılanların göz kapağı yoktur, gözün ön kısmında gözü tamamen örten saydam bir tabaka vardır, bu sebepten, gözü sürekli açık görünür. Dil uzunca yapılı ve ucu çatallıdır, yılanın ağzı kapalıyken bile dilini, dudakların ön kısmındaki bir yarıktan dışarıya çıkartılabilir.
Yılanları çoğunda sol akciğer bulunmaz (Boidae familyası hariç onlarda da dol akciğer daha kısadır) bununla birlikte sağ akciğer kuyruğa ulaşacak kadar uzundur ve son kısmı hava kesesi biçimindedir, bu depolanan hava özellikle avını yutarken havasız kalmaması için gereklidir. Yılanlarda mide, karaciğer, böbrek de uzun yapılıdır. Böbrek, testis gibi organlar aynı hizada değildirler. Yılanlarda sidik torbası bulunmamaktadır. Hem yılanların hem de kertenkelelerin erkeklerinde, iki çiftleşme organı bulunur (Hemipenis) kloak yarığı eninedir.
 
Yılanların Boyu ve yaşam süreleri:

Genel olarak yılanların boyu, 10 cm ile 10 m arasında değişir. Daha uzun boyda olanlarının da mevcut olduğu iddia edilsede bu bilimsel olarak doğru değildir. Dünyadaki en uzun boylu yılanlara örnek olarak Anakonda’yı verebliriz (Bilimsel adı: Eunectes murinus) yaklaşık10 metre, en küçük yılan ise Madagaskarda yaşayan Typhlops reuteri dir ve boyu 10 cm kadardır. Türkiye’deki yılanların buyu ise en fazla 2 m - 2.3 m dir.

Yılanlar, hayvanat bahçelerinde iyi bakılırlarsa 20-30 yıl arası yaşayabilirler, ancak doğal ortamlarında bu yaşı dolduramadan ya avlanırlar, yada öldürülürler.

Yılanların Duyu organları:

Daha öncede söylediğimiz gibi yılanlar, sağırdırlar ancak yerdeki titreşimleri hissedebilirler bununla beraber, görme duyguları güçlüdür, özellikle hareketli cisimleri çabuk algılarlar. Hem yakın hem uzağı görebilmeye uygun yapıları varsa da, daha çok yakını görmeye alışkındırlar.
Koku alma duyuları da çok gelişmiştir, burun boşluğundaki koku epitelinden başka, iki organ daha vardır, ağız tavanında bulunan bu iki delikli organın adı Jacopson organıdır, yılan dili ile topladığı koku moleküllerini dilini içeriye çektiği zaman bu organa deydirir ve kokuyu algılar.
Crotalidae familyasına mahsus yılanların gözle burun deliği arasında bir çukurluk vardır bu çukurların içi duyusal doku ile kaplıdır ısıya duyarlı bu organı yılan bir termal kamera gibi kullanır ve uzaktaki bir hayvanın ısısını algılayabilir, bazı yılanlarda bu organ o kadar hassastır ki bir santigrat derecenin yüzde birini bile ayırt edebilir.
 


Bilinen en zehirli sucul yılan, Güney Asya’da yaşayan çengel burunlu deniz yılanı (Enhydrina schistosa).En zehirli karasal yılan ise, Avustralya’da yaşayan ve uzun süre “fierce = acımasız” olarak adlandırılan Taipan yılanı (Oxyuranus microlepidotus).Güney Asya’da yayılış gösteren Kral kobra (Ophiophagus hannah)ise, ortalama 3 metrelik boyu ile (rekor kaydı ise 5.58 metre), yaşayan en uzun zehirli yılan olarak kabul ediliyor. Kral kobranın diğer bir özelliği ise, en öldürücü yılan olarak geçmesi. Diğer iki yılandan daha az zehirli olmasına rağmen, 6 mililitrelik zehir kesesinden, bir seferde oldukça yüksek miktarda zehir salgılayabiliyor ve ısırığı bir Asya filini öldürebilecek kadar güçlü.İlk saydığımız iki yılan ise, kral kobradan çok daha zehirliler, ancak onun kadar tehlikeli değiller. Çoğu zaman, bir insan tarafından tutulduklarında bile ısırmayı tercih etmiyorlar. Saldırgan yapıda olmamasına rağmen, taipan yılanının bir ısırığı, 100 erişkin insanı öldürebilecek güçte.
Taipan yılanı, kahverengi-zeytin rengi bir vücuda ve çoğunlukla simsiyah renkli bir başa sahip. Kıstırıldığında, aynı bir kobra gibi boyun kısmını havaya dikiyor.
 
Yılanlar

sen uçan ,kaçan , sürünen bütün hayvanlardan korkarsın bu bölümü nasıl açtın hala düşünüyorum
 
Yılanlar

Ayyy valla okuyamadım şekercimm.. Resimleri görünce kötü oldum zaten.. Ben hemen bu topicten kaçıyorum..:f34:
 
Üst