Yeşil çayın faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 5 Nis 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yeşil çayın faydaları nelerdir
  Yeşil çayın kullanımı
  Yeşil çayın zayıflamaya etkisi

  [​IMG]
  Yeşil Çayın Yararları

  Sağlıklı yaşam için özellikle yeşil çay kulanımına ağırlık vermek gerekir.Yeşil çay tüketimi son dönemlerde bayağı arttı,tabii çay firmalarınında bu artışta büyük bir etkisi var.Kullanım ve hazırlama süreci açısından pratikleşen poşet çaylar artık bu lezzetlere daha kolay ulaşmamızı sağlıyor.

  Yeşil çayın bağışıklığı artırma, son dönemlerde epey gündemde olan gripten korunma gibi faydaları dışında birçok yararı daha var. İşte yeşil çayın diğer faydaları ;

  Kan basıncını dengede tutar
  Kan basıncı tansiyonumuzu belirler, günde en az yarım fincan yeşil çay tüketerek tansiyon hastalıklarından daha fazla korunmuş olursunuz. Yeşil çaydaki antioksidan maddeler damarlarınızın daralmasını önler, bu sayede yüksek kan basıncından korunursunuz.

  Kanserden korunmanıza yardımcı olur
  Yeşil çayın içinde polifenol bulunur. Bu madde bir antioksidan çeşididir. Bu madde sayesinde kanser hücrelerinin vücudumuzdan atılmasını sağlar. Bir çok araştırma sonucuna göre düzenli yeşil çay tüketiminin barsak, meme, prostat ve mide kanseri tehlikesini azalttığı varsayılmıştır.

  Hafızayı canlandırır
  Yeşil çayın abrındırdığı antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur ve beynimizdeki sinir hücrelerini korur. Günde 2 fincan yeşil çay içmek bizi Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyacaktır.

  Kilo vermeye yardımcı olur
  İçerdiği maddeler kan dolaşımının hızlanmasını sağladığı için fazladan aldığınız her kalori de yeşil çay sayesinde daha hızlı yakılır ve vücuttan atılır. Aynı zamanda ideal kilonuzu korumanıza da yardımcı olur.

  Cilt sorunlarını giderir
  Yeşil çay cildinizi güneşten koruyarak cilt kanserini önleyen maddeler içerir. Güneşe çıkmadan önce yeşil çaya batırılmış pamuğu cildinize sürebilirsiniz. Ayrıca göz altı morlukları, tıbbi önemi olmayan ufak sıyrıklar gibi sorunlarda yine aynı şekilde yeşil çaya batırılmış pamuğu sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Yeşil çayın doğal antiseptik gücünden faydalanabilirsiniz.

  Gençliği korumanıza yardımcı olur
  Damarlarınızı koruyan yeşil çay bu sayede sizin tüm vücudunuzu yılların getirdiği olumsuz etkilere karşı da korur. Kan damarlarındaki sorunlar felç ve kalp krizi riskini yükseltir bu da vücudunuzun yorulmasına ve enerjinizin tükenmesine sebep olur ve sizi vaktinden önce yaşlandırır. Ama günde içeceğiniz 1 – 2 fincan yeşil çay sizin yaşlılığa karşı sigorta poliçenizdir.
   
 2. Cevap: Yeşil çayın faydaları

  Bir zamanlar düzenli içiyordum fakat zayıflatıyor diye bıraktım :f40:
   
 3. Cevap: Yeşil çayın faydaları

  Valla hiç yeşil çay içmedim.Çaykur Rize çayı yetiyor da artıyor bile..Bu sıralar da sıcak çikolataya sardırdım...Güzel oluyormuş vesselam :))))
   
Yükleniyor...