Yenmesi Haram Olan Hayvanlar


Yenmesi Haram Olan Hayvanlar Hangileridir

Diyanet'in yayınladığı, ‘‘İslam İlmihali’’nde, suda yaşayan hayvanlardan yalnızca balık türünün helal olduğu ifade ediliyor.

‘‘Eti yenen hayvanlar’’ arasında midye, karides, istakoz, yengeç gibi deniz ürünlerinin adı sayılmıyor. İlmihal'de, Uzakdoğu ülkelerinde tüketilen çekirge ise yenmesi helal hayvanlar arasında sayılıyor. Türk mutfağında yeri olmayan çekirgenin mübah sayılmasına gerekçe olarak insanda tiksinti yaratmaması gösteriliyor. Sinek, karınca, örümcek, arı, akrep ve zehirli diğer haşerelerin ise 'kanı olmayan hayvanlar' sınıfında olmalarının yanı sıra insanda tiksinti yaratmaları nedeniyle yenmeyeceği ifade ediliyor.

TEHLİKELİLER

Tarihte sadece Ortaasya'daki Türk devletlerinde yenen ve bir süre önce Bulgaristan'da da kanun çıkartılarak yenmesi ve satılması serbest bırakılan at etinin İslam'a göre de yasak olmadığı ortaya çıktı. Ancak, at eti helal olmakla birlikte mekruh sayıldı. Binek hayvanı olup savaşta kullanılması buna gerekçe gösteriliyor. Katır ve eşek etinin haram olduğunu belirten ilmihalde, yabani eşek helal sınıfına koyuluyor. Kuşlar arasında yenebilir hayvanların ise yırtıcı pençeleri olmayan güvercin ve turna olduğu ifade ediliyor. Hazreti Muhammed'in bazı hayvanların öldürülmesi yolunda emirler verdiği Diyanet'in ilmihalinde yer alıyor. İlmihale göre, insanoğlunun tiksindiği yılan ve fare zehirli oldukları için Hz. Muhammed tarafından ‘‘öldürülme emri’’ verilen hayvanlar arasında. Bu emre Peygamber'in şu sözleriyle açıklık getiriliyor: ‘‘Fasık olan beş şey vardır ki bunlar öldürülürler: Yılan, alaca karga, fare, kuduz köpek ve çaylak.’’ İhmihalin mekruh saydıkları arasında, pislik yiyen hayvanların et ve sütleri de yer aliyor. Bu hayvanlar arasında gösterilen tavuğun 3, deve, koyun, sığır ve keçinin 10'ar gün hapsedilerek yemlenmesi halinde kerahatlarının ortadan kalkacağı ve bundan sonra yenmesinin helal olacağına dikkat çekiliyor. İlmihal, kesici dişleri olan ve başkalarına saldıran yırtıcı hayvanların yenmesini de yasaklıyor. Bu yasaklı hayvanlar şöyle sıralanıyor; aslan, kaplan, kurt, ayı, fil, maymun, pars ve çakal. Maymunun eti bazı Uzakdoğu ülkelerinde yeniyor, bazı yörelerde ise beyni canlı olarak müşteriye sunuluyor. Tavşan etini helal olarak belirten ilmihal, yabani kuşlardan yırtıcı pençeleri olmayan güvercini, bütün türleri ile serçeleri, turna ve benzerlerini helal olarak gösteriyor.

KOÇ YUMURTASI

Hem suda hem karada yaşayan hayvanlardan kurbağa helal olmayan yaratıklardan. Türkiye'de avlanıp etli bacakları ile yabancıların sofralarını süsleyen kurbağanın dışında yasaklı olan diğerleri de şöyle: Kaplumbağa, yengeç, yılan, timsah, su köpeği, yılan. İlmihal, düşerek, boğularak, başka bir hayvan tarafından boynuzlanarak öldürülen hayvanların etinin yenmeyeceğini de belirtiyor. Koyun ve sığır gibi hayvanların yenmesi günah olan organları ise şöyle sıralanıyor; Akan kanı, sidik torbası, tenasül organı, yumurtaları, öd kesesi, bezeleri.

Yılan yemek caiz, fetvası
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, nelerin yenip nelerin yenmeyeceğine ilişkin fetva verdi. Fetvada, Kuran'ın Araf Suresi'ne göre,temiz şeyleri yemenin helal, pis şeyleri yemenin ise haram olduğu belirtildi. Kuran'a göre yenmesi kesinlikle yasak olan tek hayvanın domuz olduğu bildirilirken, domuzun neden yenmeyeceği ise ‘‘pis ve dışkısını yiyen tek hayvan’’ olmasına bağlandı. Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan bir üye, domuzun tıbbi açıdan yenmesinin sakıncalı olduğuna dikkat çekerken, halk arasında eşini kıskanmayan tek hayvanın domuz olduğu ve domuz yiyince kıskançlığın azalacağı gibi bir kanaat bulunduğunu da söyledi. Kurul üyesi, domuzun pisliklerinden arındırılıp yenmesinin,haram olmasını ortadan kaldırmayacağını da vurguladı. Köpek, kurt gibi azı dişleriyle parçalayan hayvanların yenmesinin de Peygamber'in sünneti olduğunu bildiren üye, solucan, çekirge, bit, sinek gibi börtü böcek ile yılan, kurbağa, salyangoz, ıstakoz, midye, istiridye gibi hayvanların yenmemesi ile ilgili kesin bir yasağın bulunmadığını ifade etti.


İSTEYEN YESİN


Hanefi mezhebi mensuplarının bu hayvanları pis ve tiksindirici olduğu için yemediklerine dikkat çeken üye, şunları söyledi:

‘‘Peygamberin sünnetinde bu hayvanların isimleri tek tek sayılmamış. Sadece pis ve temiz olarak ayrılmış. Bu kavramlar da kişiye göre değişir. Benim pis ve tiksindirici bulduğumu başkası bulmayabilir. Dolayısıyla bu hayvanları zaten herkes yiyemez. Yemek konusunda kişinin yetiştiği yer de önemlidir. Yemek kültürüne hitap ediyorsa bu hayvanları yiyebilir.’’ Denizin suyunun temiz olduğuna dikkat çeken üye, bu yüzden denizde bir etki olmadan, kendiliğinden ölen her türlü balığın da yenebileceğini ifade etti. Geviş getiren ve çift tırnaklı hayvanların kesilerek yenmesi gerektiğini bildiren kurul üyesi, bazı kesimler tarafından yenmeyen tavşanın da yenmesinde sakınca bulunmadığını söyledi.
 
Üst