Ödev Yenilenebilir enerji kaynakları kısaca

Züleyha

Yönetici

Yenilenebilir enerji kaynakları kısaca.jpg


Yenilenebilir enerji kaynakları nedir? kısaca
Rüzgar çiftlikleri

Hidroelektrik tek seçenek değil. İşte nükleer ya da fosil yakıtı kullanmadan elektrik etmenin diğer yolları

Rüzgar çiftlikleri, rüzgar gücünü elektriğe dönüştürmek için kullanılabilir. İngiltere ilk defa 1991’de rüzgar çiftliği kurdu ve 2007’ye gelindiğinde enerji ihtiyacının %1,5’ini buradan karşılıyordu. Rüzgar çiftliklerinin dezavantajı boş arazi gerektirmesi ve bazılarına göre kırsal alanı bozması.


Güneş gücü
Güneşin enerjisini yakalayan düz paneller elektrik de sağlıyor. Modern güneş panelleri çalışmak için doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymuyor. Hatta hava bulutlu ya da kapalıyken bile çalışabiliyorlar. Çatıya güneş paneli monte etmek giderek yaygınlaşan bir uygulama ve elektrik faturanızı ciddi oranda hafifletebilir.

Biyokütle enerjisi
Bitkilerden elde edilen biyokütle, elektrik jeneratörlerinde yakıt olarak kullanılabiliyor. Bitkilerin ekim hızıyla hasat hızı dengelendiği sürece bu enerji kaynağı da yenilenebilir. Tamamen temiz olmasa da, biyokütle enerjisi için yetiştirilen bitkiler, yakılan bitkilerin atmosfere saldığı karbonu çekiyor.

Jeotermal enerji
Dünya’nın kendi enerjisi de kullanılabilir. Romalılar sıcak su kaynaklarını ısıtma için kullanıyorlardı. Günümüzde bu kaynaklar elektrik üretimi için de kullanılabiliyor. jeotermal güç üretti. Jeotermal enerji ucuz ve verimli. Modern ilerlemeler sayesinde jeotermal güç santralleri birçok yere kurulabiliyor.

Dalga gücü
Henüz emekleme safhasında olmakla birlikte dalga hareketinden enerji elde eden makineler temiz bir enerji kaynağı olma potansiyeline sahip. Dalga gücü şu anda sadece İngiltere’ye 9 MW güç sağlıyor fakat bu rakam 2020’ye kadar 120 MW’a çıkabilir ve ileride 60 GW (yani ülkenin gereksiniminin %57’sini) sağlayabilir.
 
Üst