Yeni Doğan Bebek Sarılık Olmaması İçin

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 23 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Yeni Doğan Bebek Sarılık Olmaması İçin ne yapmalı  Sevgili anneler yenidoğan bebeklerde görülen sarılık tedavi edilmediğinde oldukça ciddi sorunlar yaşabilir. Yeni doğan sarılığı sarı renkli bilirubin pigmentinin ciltde ve gözün beyazında birikmesi ile ortaya çıkıyor.Yeni doğmuş Bebeğin önce göz akı, sonra derisi sararır. Sarılık Genellikle baştan ayaklara doğru ilerleme gösterir.Yeni doğan bebeklerdeki Sarılık bacaklara ulaşmışsa bilirubin düzeyi önemli derecede yükselmiş dir.Henüz doğmamış bebeğin anne karnında sahip olduğu kanındaki alyuvarlar normal bir insandakinden farklıdır. Bu tür alyuvarlar fetal hemoglobini (HbF) denilen türdendir.

  Anne sütü sarılığı için tedavi şöyle yapılması gerekenler ve dikkat edilmesi gereken küçük ayrıntılar şöyle.

  Böyle sarılık geçiren bebeklerde anne sütü ile beslenmeye 24 ile 72 saat ara verilmelidir.Anne sütü bir süre için kesilir ve bebeğin hazır mama ile beslenmesine devam edilir. Bebekteki Sarılığın hızlı bir şekilde azaldığı görüldüğükten sonra bebeğe anne sütü tekrar verilmeye başlanır. Anne sütü tekrar verilmeye başlandığında sarılığın tekrar artmaması beklenir bu durumda bebeğin çok iyi gözlenmesi gerekir. Annelerin bu konuda çok dikkatli olmaları bebeklerindeki en küçük değişiklikte doktora danışılmalı sarılığın ilerlememesi için gereken tedaviler uygulanmalıdır.
    2. Cevap: Yeni Doğan Bebek Sarılık Olmaması İçin

  Dikkat etmek gerekiyor sarılık olmasını engelliyecek pek bir şey sanırım olursa tedavisini ihmal etmemek gerekiyor..
    3. Sarılığın geçmesi için her saat başı anne sütü verilmesi gerekmektedir. Emrizmeye ara verilip mama verilmeside nereden çıktı. Sarılık için en güzel tedavi anne sütüdür. Her saat başı çocuğun emzirilmesi gerekiyor. Fazla uyursa çocuk uyandırılmalı ve emzirilmelidir. Sarılık görüldüğünde ise hemen hekime gidilmelidir. Sarılığın her yeni doğan çocukta görülmesi normaldir. Tedaviside anne sütüdür. 1-2 hafta içersinde kendiliğinden geçmektedir. Anccak farkedildiğinde hekim konrolünde takibi yapılmalıdır. İlerlemesi durumunda çocuğa ciddi zararlar verebilmektedir. Herkese bol sağlıklı bebişler dilerim.