Yenebilen Yabani Otlar

'Damak Keyfi' forumunda Ezlem tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Arkadaşlar yörelerimizde yetişen ve tüketilen bilmediğimiz tanımadığımız bir çok bitki türü var.Ben düşündümki neden bu ot türlerini burda paylaşmıyoruz ilk ben başlıyorum ve sizlerinde katılımlarını bekliyorum.:f40:

  YEMLİK
  Yimlik olarakta bilinir konya yöresinde çok fazla tüketilen bir bitkidir.Çiğ olarak yenir.

  [​IMG]


  Teke sakalı ve Güneyik(acı güneyik)

  Yine bahar aylarında konyada çok fazla bulunan ve çiğ olarak tüketilen ot türleridir.(en çok sevdiğim otlardandır.:f196:)

  [​IMG]

  Turp Otu

  Bu otuda balıkesir de bir arkadaşımdan ögrendim.Otlar ayıklayıp yıkanıyor ve haşlanıyor daha sonra limon, sarımsak,yağ ve tuzlanarak salatası yapılıyor..(Özellikle kısırın yanında inanılmaz bir lezzet tavsiye ederim..:f63:)

  [​IMG]

   
 2. Cevap: Yenebilen Yabani Otlar

  turpotu salatasına bayılırım çok faydalı
   
 3. Cevap: Yenebilen Yabani Otlar

  Ezlem baharın gelmesiyle bu güzel paylaşımın için teşekkürler canım.İçlerinden birkaçını tanıyabiliyorum maalesef etrafımız çimlerle dolu arada semizotuna rastlayınca seviniyorum.:f196:
  Bu arada Gelinciğin yenilebildiğini ilk kez okudum.
    4. Cevap: Yenebilen Yabani Otlar

  Teşekkür ederim Yarenim evet gelincik tazeyken topraktan yeni çıktıgında yenebiliyor.Hatta su şıralar pazarda başımı nereye çevirsem gelincik otu satılıyor ve çok fazla tüketiliyor tatlı yaprakları yumuşak yemeside baya güzel bir ot diyebilirim..:f40: (Bu arada otobur olduğumuda bu konuda baya bir göstermiş oldum:))
    5. Cevap: Yenebilen Yabani Otlar

  pek çoğunu ilk kez gördüm ve okudum güzel bir konu olmuş ilgimi çekti tşkler canım
    6. Cevap: Yenebilen Yabani Otlar

  Kullanım alanları Kuşkonmaz A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra protein, şeker, yağ ve çeşitli mineralleri de içeren zengin bir üründür. Çorbası yapılır ya da garnitür ve salata olarak yenir.

  Süs kuşkonmazları içinde en yaygınlarından biri olan tül kuşkonmazı tüy gibi incecik, hoş görünümlü yaprakları için yetiştirilen bir saksı bitkisidir. Bitkinin yaprakları çiçekçilikte buket hazırlamakta da kullanılır.
    7. Cevap: Yenebilen Yabani Otlar

  Gelinciği ilk kez duydum,Kuşkonmazı da teşekkür ediyorum bilgilendirmeleriniz için:f40:
    8. Cevap: Yenebilen Yabani Otlar

  teşekkürler ezlemcim:;):
   


Yükleniyor...