Yatmadan önce bir kase yogurt...

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Günhan Erdem, yoğurdun, bazı yemeklerin besin değerini öldürdüğünü, bu nedenle de gece yatmadan önce kendi başına alınmasının daha sağlıklı olacağını söyledi.

Prof. Dr. Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı yemeklerin yanında yoğurt yemenin Türk mutfağının vazgeçilmez özelliği olduğunu; bio teknolojik bir ürün olan yoğurdun, vücuda çok faydalı antibiyotikler, vitaminler ve kimyasal maddeler içerdiğini söyledi.

Yoğurdun sindirim sistemini düzenleyici bazı mikroorganizmaları da barındırdığına işaret eden Prof. Dr. Erdem, "Yoğurdun içindeki bazı kimyasallar, bazı organizmaların üreyebilmesine engel vermeyen kimyasallardır. Yani yoğurdu mayalayan organizma, aslında başka organizmaların üremesini engellemek adına bazı maddeler salar. Biz yoğurdu yediğimiz zaman o maddelerden yararlanabiliyoruz" dedi.

"YATMADAN ÖNCE BİR KASE YOĞURT"

Prof. Dr. Erdem, bazı yemeklerin vazgeçilmezleri arasında bulunan yoğurdun, bu yemeklerdeki besin değerlerinin bağırsaktan emilimini engellediğine dikkati çekerek, "Alışkanlık olarak yemekle birlikte yenen yoğurt, bazı yemeklerin besin değerini olumsuz etkileyebiliyor.

Yoğurt, etrafında bazı organizmaların büyümesini engelleyebilmek için onların büyümesini sağlayan gerekli bir takım maddeleri ortadan kaldırabilir. Mesela demiri bağlaması gibi" diye konuştu.

Prof. Dr. Erdem, yoğurdun içindeki vitamin ve minerallerin faydasının görülebilmesi için ana yemeği yedikten bir iki saat sonra, yani yatmadan önce kendi başına bir besin maddesi olarak alınması gerektiğini kaydetti.
 
çoğu yemeğin vazgeçilmezlerindendir yoğurt, ama tek başına alınması daha sağlıklı imiş, tşk ler bu güzel bilgilendirme için ÇİLEK
 
eline sağlık Çilek güzel di tadı akşama yiyecem yok yok sahurda yiyecem.
bu arada oşş gelmişsin tekrar tattil btti he
 
öncelikle hoşgeldin kardeşim bilgive paylaşımına teşekkürler günün üyeliğini kutlarım
 
selam çilek

Yogurt Ye, Kilo Ver..

--------------------------------------------------------------------------------

Alıntı:
Göbegini hizla eritmek isteyenler, bol bol yagsiz yogurt yesin! ABD'de yap1ian bir arastirmada, düsük kalorili rejimlerine yogurt seçenegini ekleyen ve günde üç ögün yagsiz yogurt yiyen asiri kilolularin, yogurtsuz bir diyet uygulayanlara oranla yüzde 22 daha fazla kilo verdikleri ve yüzde 61 daha fazla yag yaktiklar1 tespit edildi. Yogurt yiyenlerin ayrica, karin bölgelerinde yüzde 81 daha fazla yag yaktiklari ortaya çikti

Tennessee Üniversitesi'ndeki arastirmaya katilanlardan Dr. Michael Zemel, yogurt yiyenlerin hem ortalama yedi kilo olan zayiflama seviyesinden daha fazla inceldiklerini hem de kaslarini digerlerinden iki kat fazla koruduklarini belirtti.

Dr. Zemel, kas kütlesini korumanin diyet yapanlarda önemli bir konu oldugunu belirterek, "Önemli olan yag yakmak, kas degil. Kaslar kalori yakmaya yardimci oluyor, ancak kilo verirken kas kütlesi de kaybediliyor. Buna en iyi çözüm, kalsiyum ve protein agirlikli bir diyet, yani yogurt" diye konustu. Arastirma Uluslararasi Obezite Dergisi'nin nisan sayisinda yayimlanacak.
Bu arada Japonya'da yapilan arastirmalar da, yogurdun nefes kokusunu giderdigini, dis tasi ve dis eti iltihaplarini dogal yollardan önledigini ortaya koydu. Alti hafta boyunca günde bir porsiyon yogurt yiyenlerin yüzde 80'inde, nefes kokusuna yol açan hidrojen sülfit düzeyi azaldi.
 
Çilekli yoğurt güzel olurda chemist. Sen yatmadan önce yeme derim. Mazallah midene filan oturur bak kabus görürsün.
 
Üst