yaşadıkları ülkenin yerlilerinin dilinde adı sorunuzu anlamadım anlamına gelen hayvan

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aysell tarafından 23 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. yaşadıkları ülkenin yerlilerinin dilinde adı sorunuzu anlamadım anlamına gelen

  Sorunuzu anlamadım anlamına gelen hayvan kanguru dur.

  Beyazlar Avustralya kıtasına ilk kez ayak bastıklarında sahilde onları yerliler karşılamış. İki taraf da birbirinden tedirginmiş ama bakmışlar ki kimsenin kimseye zararı yok, beyazlar yanlarında getirdikleri hediyeleri Avustralya yerlilerine vermiş. Onlar da sevinmişler. Kendilerince karşılık vermişler.
  İki taraf da böyle karşılıklı birbirine yoklarken yanlarından zıp zıp zıplayan bi hayvan geçmiş. Beyazlar ilk kez görüyolarmış bu hayvanı. Accayip ilgilerini çekmiş taabi. O sırada yanlarından bi tane daha geçmiş aynı hayvandan. Beyaz adam, yerlilerin şefine dönüp tane tane sormuş, "Arkadaş. Bu hayvanı biz ilk kez görüyoruz. Bunun adı ne? Siz bunlara ne diyor-sunuz?" Adam bi yandan da hayvanın gittiği yönü gösteriyomuş. Yerli, beyazın gösterdiği yöne doğru bakmış, kafasını sallayarak, "Kanguru, kan-gu-ruuu" demiş. Beyaz adam da, "Haaa, anladııım. Kanguru. Çok güzel bi isim gerçekten. Hahaha... Kan-guu-ruu" demiş.

  Aradan bi zaman geçmiş. Beyazlar uygarlığı taşımışlar Avustralya'ya. Bu arada yerlilerle ilişkiler gelişmiş. Onlar da İngilizce'yi çat pat çözmüş. Bi süre sonra ortaya çıkmış ki, kanguru meğer bizim anladığımız kanguru değilmiş. Bu, yerli dilinde, "Ne diyorsun sen yabancı?" demekmiş!
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Şub 2017
Yükleniyor...