Yarin Dünya Tiyatro Günü...

YARIN DÜNYA TİYATRO GÜNÜ...

"27 Mart Dünya Tiyatro Günü", yarın 47'inci kez, ulusal ve uluslararası bildiriler, ücretsiz oyunlar ve çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) tarafından 1961 yılında ilan edilen "27 Mart Dünya Tiyatro Günü"nün Uluslararası Bildirisi, bu yıl Kanadalı oyun yazarı, oyuncu ve sinema yönetmeni Robert Lepage'nin elinden çıktı.
Bildiride Lepage, "Ateşle oynadığımız, risk aldığımız doğrudur. Ama aynı zamanda bir şansı da yakalamış oluruz: Yanabiliriz. Ama aynı zamanda şaşırtabilir ve aydınlatabiliriz" ifadelerine yer verdi.
"Ulusal Bildiri"yi de bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni, yazar, şair ve yönetmen Orhan Alkaya kaleme aldı.
Tiyatronun ümitsizliğin reddi olduğunu vurgulayan Alkaya, bildirisinde, "Çünkü oyun daima başlar. Şimdi ve burada, yeniden, oyun başlamak üzere. Başlayalım öyleyse; hayatın gözden geçirilmiş yeni yorumlarına her zaman ihtiyacımız oldu. Bu ihtiyaç olmasaydı tiyatro ne işe yarardı ki" diye yazdı.
Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla 27 Mart 2008 Perşembe günü 26 oyunu ücretsiz sahneleyecek.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Bilgiler için teşekkürler Jenny
Formun tiyatrocusu olarak nezninde tüm meslektaşlarının dünya tiyatrolar gününü kutluyorum
Allah kapalı gişe oyunlar oynamayı nasip etsin sizlere.
 
“ Tiyatro olmasaydı insanoğlu çok eksik, çok güdük kalırdı.” Haldun Taner

Tuale katılıyorum senin ve tüm meslektaşlarının dünya tiyatrolar gününü

kutluyorum jeeny....
 
Bilgiler için teşekkürler Jenny
Formun tiyatrocusu olarak nezninde tüm meslektaşlarının dünya tiyatrolar gününü kutluyorum
Allah kapalı gişe oyunlar oynamayı nasip etsin sizlere.

Aynen katılıyorum..

Forumdas olarak toplanıp yarın tiyatroya gitsek süper olurdu, yaw tatil bizimde hakkımız ama dimi yani
 
Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, yaşamını Türk tiyatrosuna içtenlikle adamış olan Muhsin Ertuğrul yazdı.

Tiyatro gününde yazarlarımızdan Haldun

Taner’in yayınladığı ulusal bildiri.

Her gece saat dokuz’da dünyanın dört bir bucağında binlerce perde açılıyor.

Her gece saat dokuz’da milyonlarca insan ışıklandırılmış bir sahneden kendi dünyasının, kendi sorunlarının yoğunlaştırılmış bir kesitini ilgi ile izli*yor. Oyalanıyor; eğleniyor, heyecanlanıyor, düşünüyor, bilinçleniyor. Her günkü sürgit yaşamının akışı içinde tam fark edemediği, ya da edip de unuttuğu bazı ana sorunları yeni bir gözlükle görmeye başlıyor.

Tiyatrolar insanlara «Koşun, bana gelin, size ilginç bir şeyler göstere*ceğim» derler. «Gelin, beni izleyin memnun kalacaksınız» derler.

Bu alışkanlık yüzyıllardır sürüp gidiyor.

Çünkü; tiyatroda etli canlı oyunculardan, etli canlı seyircilere ve sonra yine o etli canlı seyircilerden etli canlı oyunculara geçen karşılıklı bir elekt*rik alışverişi vardır ki, bu aynı çatı altında aynı anda birbirini tamamlama ve karşılıklı etkileme olayı tiyatroya benzersiz bir toplumsal yaşantı niteliği kazandırır.

İnsanoğlu doğa karşısındaki korkularından başlayarak yüzyıllar boyunca acılarını, sevinçlerini, ihtiraslarını, düşüncelerini, düşlerini, özlem*lerini, taşlamalarını, dünya görüşlerini, savaşımlarını, her şeyini somutlaştırıp dile getirmiştir.

Tiyatronun bunca yüzyıllardır varoluşu boşuna değildir, tiyatro, insan mayasının kopmaz bir öğesi, insandan ayrı düşünülemez bir gereksinmesidir. Doğada işlevini bitiren her şeyin varlığını sürdürebildiği görülmemiştir. Tiyatro sürüyorsa, sürecekse her devirde bir işlevi olduğundandır.

«Tiyatro, iki kalas bir hevestir» sözü boşuna söylenmemiş… Tiyatronun mitolojik piri sayılan Dionisos’tan gelme bir coşkusu vardır. Bu coşku olmadan tiyatro çekici olamaz.

Her gece saat dokuz’da dünyanın dört bucağında tiyatrocular ne oynar*larsa oynasınlar sahneden salona bu coşkuyu, bu gençliği, bu gücü, bu sağlıklı havayı estirirler.

Her gece saat dokuz’da on binlerce perde dünya durdukça açılsın, dursun.

Tiyatro olmasa, insanoğlu çok eksik, çok güdük kalırdı.

Haldun TANER

GÜZEL SÖZLER

Tiyatro, adamı insan eden sanattır.

Tiyatrosu olan bir ülkede kötülükler, çirkinlikler, yanlışlıklar sürüp gitmez.

Tiyatrosuz bir toplum yeni doğmuş bir çocuk sayılır.
 
senin ve tün tiyatrocuların dünya tiyatrolar gününüzü kutluyorum jeeny nice başarılı oyunlara
 
Aslında hepimiz bir sahnede değilmiyiz ve hepimiz bir rol almadık mı? o halde hem sizin gibi profesyonel tiyatrocuların hemde bizim gibi acemi figüranların Dünya Tiyatrolar Günü Kutlu Olsunnnnnn
 
Üst