Yapışmayan Tava (Teflon) İcadı Teflon Kim İcat Etti

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda HazaN tarafından 3 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


  1. yapışmayan tavayı kim icat etti, teflon tavayı kim icat etti, teflon ne zaman icat edildi, teflonu kim buldu, yapışmayan tavayı kim buldu

    apışmayı engelleyen teflon kaplama 1938 yılında Roy Plunkett tarafından Amerika'da bir tesadüf eseri bulundu.Soğutucu Gaz üretmeyi amaçlarken yaptıkları bir deney sırasında hiç ummadıkları birşey keşfettiler. Bir tüpün içerisine doldurdukları bileşimden sonra tüpü açtıklarında içinde hiçbirşey olmadığını farkettiler. Ağırlığa bakılacak olursa içinde birşeyler olmalıydı. Kesilen tüpün yüzeyinde buldukları beyaz toz asitten etkilenmiyor Elektrik geçirmiyordu.

    1 Temmuz 1939'da üretime geçebilmek için Patent başvurusu yaptı. Patenti aldıktan sonra bu Maddeyi koruyucu giysilerin imalatında kullandı.1946 yılına kadar Askeri bir sır olarak saklı tutuldu. Halka açıklandığında ise teflon isminin hakları alınmıştı. Patent belgesinde kumaştan tutun, kalıplara dökülebileceğine kadar birçok kullanım alanı belirtilmişti.

    1954 yılına kadar kimsenin aklına teflonu tavalarda kullanmak gelmemişti. Marc Gregorie ve eşi Colette, aliminyumun üzreinde ince bir tabaka halinde teflonu kaplamayı başardı. Bu başarının ardından mutfak eşyalarında kullanmaya başladılar ve 1955 yılında Tefal'i kurdular. O zamanlardan beri birçok alanda teflon kullanımına rastlayabiliriz.