yangın haftası ile ilgili yazılar

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 10 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. yangın haftası ile ilgili yazı,yangın haftasıyla ilgili yazı

  YANGIN HAFTASI 24 - 30 EYLÜL

  Yurdumuzda her yıl 25 Eylülün içinde bulunduğu hafta Yangın Haftası olarak değerlendirilir. Hafta süresince çeşitli yayın organları ile halka, okullarda öğrencilere yangının zararları anlatılır. Korunma yolları ve alınması gereken önlemler belirtilir.

  Yurdumuzda itfaiye örgütü kurulmadan önce Davud isimli biri Fransa'da gördüğü Didon denilen yangın tulumbasından esinlenerek, ilk yangın söndürme aracını yaptı. Tulumbayı taşıyan, yangını söndüren kişilere Tulumbacı denirdi. Her mahallenin tulumbacıları ayrı idi. Kentin bir yerinde yangın çıkınca, tulumbacılar, tulumbalarını sırtlarına alır, bağıra bağıra koşarak yangın yerine giderlerdi.

  Ülkemizde ilk yangın söndürme örgütü 1914 yılında kuruldu. Yangın söndürme örgütüne İtfaiye, yangını söndüren görevlilere de İtfaiyeci denir.


  Eskiden kentin yüksek bir binasının tepesinde ya da yangın gözlemek için özel olarak yapılmış bir kulede gözcü bulunurdu. Herhangi bir yerde çıkan yangını gözcüler, tulumbacılara bildirir, tulumbacılar da tulumbayı sırtlar, sokaklarda bağıra bağıra yangın yerine gelirler ve yangını söndürürlerdi.

  Yangın söndürme görevi 25 Eylül 1923 tarihinde belediye hizmeti olarak kabul edildi. Bugün belediyelerde ve büyük endüstri kuruluşlarında itfaiye örgütü vardır.
   
 2. Cevap: yangın haftası ile ilgili yazılar

  24- 30 Eylül Yangından Korunma Haftası

  İnsanlık, zaman zaman büyük felaketlerle karşı karşıya kalmıştır.Deprem, sel, yangın bu felaketlerin başında gelir.
  İnsanoğlu bu felaketlerin zararını en aza indirmek için yüzyıllar boyu çalışmalarda bulunmuş, çeşitli önlemler almıştır.
  Depremin nerede, ne zaman olacağını bilemeyiz. Bu nedenle bu konuda tedbir de alamayız.Ancak depreme dayanıklı, sağlam binalar yaparak depremin vereceği zararı azaltabiliriz. Yine sel felaketinin sebep olacağı zararlar da çeşitli önlemlerle azaltılabilir. Ağaçlandırma, seli önlemede önemli bir tedbirdir. Derelerin ıslah edilmesi, barajların yapılması da selin önlenmesinde etkili olur.
  Yangın felaketi, bilindiği gibi insanların bilgisizliği, dikkatsizliği ve beceriksizliği sonunda meydana gelir. Yani insan faktörünün etkili olduğu bir felakettir yangınlar. Bu da niçin yangın haftasının önemli olduğunu bize göstermektedir. İnsanlar bilinçlendikçe yangın olaylarının da azalacağı açıktır.
  İnsan hayatında; hava, su, ateş büyük önem tutar.
  Ateşle ısınır, yemek pişiririz. Ne var ki ateşin kontrol edilememesi büyük tehlikeler oluşturabilir, yangınlara sebep olabilir. Yangınla elimiz, vücudumuz yanıp zarar görebilir. Evimiz, mahallemiz yanıp kül olabilir.Can ve mal, maddî ve manevî acılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ateşi kontrollü kullanmalıyız.
  Elektrik prizinde unutulan ütü, fırın,soba yakılırken kullanılan gaz yağı, benzin evde yangın çıkmasına sebep olabilir.
  Yangın çıktığında paniğe kapılmamalıyız.Öncelikle elektrik sigortası, doğalgaz kapatılmalı, ardından 110 nolu telefona haber verilmelidir. Ateş üzerine kum, toprak, su dökülmelidir. Akaryakıt yangınlarında yangın söndürme tüpleri kullanılmalıdır.
  Çakmak kibrit ve sobayla, elektrik düğmeleriyle oynanmamalı, sobalar kurulmadan önce borular ve bacalar temizlenmelidir. Yanan kibrit ve sigara gelişigüzel yerlere atılmamalı.Piknik ateşi söndürülmeden piknik yerinden ayrılmamalı, ormanda ateş yakılmamalı. Yanan ocakta yemek unutulmamalı.
  Eskiden yangın söndürme çok daha zordu. İtfaiye teşkilatı yoktu. Yurdumuzda ilk itfaiye 1714 yılında Tulumbacılar adıyla kuruldu. Tulumbacılar, Yeniçeri ocağına bağlıydı.
  Yangın söndürme işi, 25 Eylül 1923’te belediyelere verildi.
  İtfaiye teşkilatı, günümüzde yeni ve gelişmiş araçlarla modernleşmiştir. Haberleşme telsiz ve telefonla kısa sürede yapılabilmektedir.
  Yangın haftası nedeniyle 24 – 39 Eylül tarihlerinde çeşitli programlar düzenlenmekte, itfaiye teşkilatları kamu kurum ve kuruluşlar ile okullarımızda yangın söndürme uygulamaları yapmaktadır.
  Okullarımızda da bu hafta içerisinde çeşitli etkinlikler düzenlenir. Yarışmalar açılır, okul duvar gazetelerinde konuyla ilgili yazılar, şiirler yayınlanır.
  Refik Selimoğlu​
   
Yükleniyor...