World of Goo

'Oyun Bölümü' forumunda cCasT tarafından 4 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu 1. “Yeni nesil diye tabir edilen oyunlar, doğanın dengesi misali, hiçbir zaman dengeyi tutturamadı. Ya grafiklere çok yüklenildi, ya da oynanışa. Bu durum, oyun sektöründeki savaşların en büyük sonuçlarından biri. Unutulan senaryo ve eğlence, ister istemez oyuncuları eskiye itti biraz. İşte bu özlemin gitgide arttığı ve bu özlemin yapımcılar tarafından da hissedildiğini fark ettiğimiz günlerdeyiz. Çünkü açık kaynak yahut ücretli, piyasada zekâ ve eğlence ürünü oyunlar boy göstermeye başladı ki biz buna kısaca 2 boyutlu oyunculuğa dönüş adını vermeyi uygun gördük. İşte bu dönüşün en sert taşlarından biri geçtiğimiz aylarda yapımcılar tarafında oyun sektörünün tam ortasına atıldı. Elbette ki birbiriyle savaş içerisinde olan firma ve takipçileri fark edememiştir, fakat bu kargaşayı şaşkınlıkla izleyen oyuncuları kesinlikle fark edebileceği bir taş bu. World of Goo (WoG), huzurlarınızda...

  Eminim çoğu insan, bir filme gitmeden veya kitabı okumadan önce onlar hakkında bir şeyler okumak veya duymak istemezler. Bu durum genelde heyecan kaçıran bir şeydir. İşte aynı durumun -her ne kadar inceleme yazısı yazıyor olsam da- WoG içinde fazlası ile geçerli olduğun söylemeliyim. WoG şuan, piyasanın en zekice hazırlanmış kurgu ve atmosferine sahip oyunlardan birisi. Abartmak gerekirse, WoG, anlatılmaz yaşanır. Biz yine de, 2 arkadaşın hazırladığı bu şaheserden ufaktan bahsedelim
  WoG, çeşitli toplar (?) ile çeşitli atraksiyonlara girerek, belirli bir noktadaki borudan istenilen miktarda topları geçirmeye çalıştığımız bir oyun. Çok basit görünüyor değil mi? Belki de kesinlikle ilgi çekici değil. İşte bu noktada yanılıyoruz. WoG, böylesine basit bir oynanışı bile, PC veya Wii başında saatlerinizi harcayabileceğiniz, zekânızın son noktalarını zorlayan bir yapım. Belki de hiç bir zaman farkına varamadığınız mimari yönünüzü, mühendis zekânızı ortaya çıkarabilecek bir yapım. WoG ile vakit harcarken, hayatınızın en güzel sahnelerine, insanlığın bencillik, yardım severlik, yetenek gibi derin, derin olduğu kadarda insani yönlerine, rüzgârın, renklerin ne anlattığını, mevsimleri gölgelerini, çaresizliği ve umudun harmanlandığı en güzel melodileri ve daha nicesini bulabileceğiniz, 2 boyutlu bir platform oyunu. Önceden bahsettiğimi gibi, oyun hakkında pek bir bilgi vermek istemedim, çünkü dört ana bölüm ve bir epilogdan oluşan WoG, her bölümüyle bir film havasında.

  WoG, 2B oyunculuğu özleyen her oyuncunun saatlerce oynayacağı bir başyapıt. Hele ki 2B oyunculuğa dönüş sinyallerinin verildiği şu günlerde, piyasanın en iyi platform oyunu olmaya aday. Demosunu denedikten sonra, cüzi bir ücret karşılığında WoG maceranıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz ki bu şiddetle tavsiye edilir.

  Bağımsız bir oyun olarak adını duyuran World of Goo, işi büyüttü, müthiş bir yapım haline geldi ve kitleleri peşinden sürüklüyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]