Vücutta protein fazlalığı

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 7 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. protein fazlalığı,Vücutta protein fazlalığı hastalığı,kanda protein fazlalığı,

  Vücutta protein fazlalığı

  Protein tüketildiginde, amino asitlerine ayristirilir, absorbe edilir ve vücudun ihtiyacina göre yeni protein sentez edilir.Şayet ihtiyactan daha fazla tüketilirse hem enerji olarak kullanilir hem de CHO veya yag sentez edilir.
  Amino asitlerden CHO veya yag sentez edildiginde, vücut her aa grubundan bir nitrojen aciga cikarmalidir. Sonra bu nitrojen üreye katilacagi karacigere gönderilir.
  Fazla protein tüketen insanlarda daha fazla böbrek yetmezligi riski olusur.Bunun nedeni bir hipoteze göre söyle aciklamistir: yüksek proteinli dietlerin böbreklere zarar vermesi ve/veya daha fazla calismasina neden olmasi.

  Yüksek proteinli dietler idrar yoluyla kalsiyum kaybina sebep oldugundan osteoporoz riskini da artirir.Ayrica fazla protein alinimi sivi ihtiyacini da artirir söyle ki protein yaga veya CHO'a oranla metabolize edilmesi icin 7 kat daha fazla su gerektirir.Fazla su alinimi fazla idrara cikmayla sonuclanir, bu durum ise su kaybini dramatik sekilde artirir. Sivi kaybi yüksek proteinli diete baslayan bireylerde belirgin sekilde kilo kaybinin bir numarali sebebidir.

  Kanda protein fazlalığı (disprotidemi)


  Kandaki proteinlerin dengesinde bozukluk. Bozukluğun tipini, nedenini ve hangi mekanizmalarla ortaya çıktığını belirtmeyen genel bir terimdir. Disprotidemi birçok hastalığın gidişi sırasında ortaya çıkabilir. Dengesizlik proteinlerin toplam miktarında bir azalma biçiminde olabilir (hipoproteinemi); bu azalma daha çok albüminde görülür. Bazen de kandaki çeşitli proteinler arasındaki oranın değişmesi ya da dolaşımda normal proteinlere ek olarak anormal proteinlerin görülmesi biçiminde ortaya çıkar. Bu olasılıkları araştırmak için kan plazmasında elektroforez yapılır.
   
 2. Cevap: Vücutta protein fazlalığı

  merhaba bugün kan tahlilli yaptirdim ve kanimda yüksek dercede protein çikti bunu nasil düsürebilrim yarin tekrar teste giricem ve kandakı protein normaline kadar olmalidir
   
Yükleniyor...