Vücudunda Ben Olanlar... Dikkat!..

#1
Vücudunda Ben Olanlar... Dikkat!..
Dr. Rezzan Er, yaşam boyunca vücutta yeni benlerin oluşabildiğini ifade etti. Benlerin en çok ilk 20 yılda ortaya çıktığını ancak 50-60'lı yaşlara kadar devam ettiğini kaydeden Er, "Benler bazen büyüyor, bazen küçülüyor, renk değişimleri yaşanıyor hatta ileri yaşlarda benler kayboluyor. Çoğu zaman bu değişimlerin farkına bile varmıyoruz. Güneşe maruz kalındığında, ergenlikte, gebelik ve doğum kontrol haplarının kullanıldığı dönemlerde benlerde; sayı artması, büyüme, renklerde farklılaşma gibi değişimlerin olabiliyor. Bunlar, korkulmaması gereken fizyolojik değişimlerdir." dedi.

Er, bazı benlerde kötü huylu tümörün (malign melanom) gelişebildiğini de belirterek, "Kötü huylu tümör, yüzde 70 oranında normal deriden kaynaklanırken, yüzde 30 oranında da mevcut benin zaman içinde uğradığı değişiklik sonucu ortaya çıkıyor. Bu noktada, değişimleri önceden fark etmek büyük önem taşıyor. Çok çeşitli klinik görünümleri olabilen benler, zaman içinde ortaya çıkan değişimleri insanları korkutuyor. Bu değişimler fizyolojik olup, insanların kısa zaman diliminde ve hızla oluşan değişiklere karşı dikkatli olmaları gerekiyor." diye konuştu.
 
#5
Vücutta hamileliğin verdiği değişimlerden dolayı çıkan benler oluyor.Korkulmaması gereken ben lermiş bunlar.emeğine sağlık JEENY
 
#9
Özellikle çocuklarda oluşan benlerin, sivilce ve yag bezelerinin dikkatle gözlenmesi gerektigini ve doktorlar haricinde ellenmesinin sakıncalı oldugunu biliyorum..

Çok faydalı bir konu eklemişsiniz Jeeny Tebrikler
 
#16
Vücudumuzda sonradan çıkan benlerin tehlikeli olabileceğini duymuştum.Bu önemli konuda paylaşımın için teşekkürler Jeeny
 
Üst