Volvo C30 Elektrikli

'Resimli Konular' forumunda DiScOvErEr tarafından 15 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Volvo Elektrikli Arabası Ne Kadar Elektrik Harcıyor?  Volvo Cars ve dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden Göteborg Energi, elektrikli otomobiller ve akü şarj altyapısı alanlarında işbirliğine ilişkin niyet mektubunu dün imzaladılar.

  İki şirket arasında varılan mutabakatın ardından Göteborg Energi, Elektrikli Volvo C30un ilk müşterisi de oldu. Volvo 10 adet elektrikli Volvo C30 otomobilini sonbahardan itibaren Göteborg Energiye teslim etmeye başlayacak.

  [​IMG]

  Volvo Car Corporation Özel Araçlar Bölümü Müdürü Lennart Stegland anlaşma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bu ilk adım bir dönüm noktası olacak dedi.

  Elektrikli Volvo C30 projesi, dünya genelinde büyük ilgiyle karşılandı. Elektrikli Volvo C30 için Volvo Carsa yurtdışından birçok potansiyel müşteri ziyarette bulunurken, sipariş teyidini veren ilk kullanıcı bir İsveç firması oldu.

  Lennart Stegland elektrikli Volvo C30un ilk siparişini alması ile ilgili şunları söyledi; “Sonbahardan başlamak üzere 10 adet elektrikli Volvo C30 teslim edeceğiz. Elektrikli Volvo C30, sürdürülebilir topluma katkı amacı güden DRIVe ürünlerimize odaklı yaklaşımımızın doğal bir parçası. Göteborg Energi ile aramızdaki işbirliğinden çok memnunuz. Bu şirketin, Volvonun merkezinin bulunduğu Göteborgda olması ayrıca sevindirici.

  Demo filosundaki otomobillerde gelişmiş ölçüm cihazları bulunan Volvo için, elektrikli otomobil üretiminde sürücü alışkanlıkları ve şarj yöntemleri gibi kriterlerin akü ve akünün elektrikli otomobil üzerindeki ömrüne nasıl bir etkide bulunduğuna ilişkin know-howu geliştirmesi önemli bir faktör.

  Elektrikli Volvo C30; standart Volvo C30 ile aynı güvenlik, konfor ve iç mekan özelliklerine sahip. İkisi arasındaki tek fark elektrikli C30un gücünü sadece elektrikten alması ve bu sayede de tamamen sıfır egzoz emisyonuna sahip olması.

  Tek şarjla 150 km yol

  Otomobilin yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş elektrikle şarj edilmesi durumunda elektrikli Volvo C30 ile yapılan yolculuk, “0 karbondioksit emisyonu ile gerçekleşiyor. Elektrikli Volvo C30un tek şarj ile yolculuk kapasitesi ise tam 150 km.

  Lennart Stegland, konuyla ilgili olarak “150 kilometrelik menzil, özellikle Avrupada her gün işine gidip gelen sürücülerin yüzde 90ının kat ettiği ortalama mesafenin çok daha üstünde. Elektrikli Volvo C30, ortalama bir ailenin günlük ulaşım ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılabilir düzeyde dedi.

  Elektrikli Volvo C30, şehir elektriği veren bir prize bağlanarak şarj edilebilen bir lityum-iyon yapıda akü ile çalışıyor. Tamamen boşalmış bir akü ise 8 saatlik sürede tamamen şarj edilebiliyor. Azami hızı saatte 130 kilometre olan otomobil, sıfırdan 100 km/s hıza 10,5 saniyede ulaşıyor.

  Volvo Carsın elektrikli otomobil projesi 250 civarında otomobil üretimi hedeflerken, Volvo Car Corporation Özel Araçlar Bölümü Müdürü Lennart Stegland, müşteri sayısındaki artışa bağlı olarak üretim sayılarının arttırabileceğini belirtti.

  Gelecek elektrikli otomobillerde

  Elektrikli otomobillerin pazarda önemli bir yer edineceğinin altını çizen Stegland, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;
  2020 yılına kadar İsveçteki otomobillerin yüzde 5 ila 10unun elektrikli olması bekleniyor. 2020-2025 yıllarına kadar da Avrupa Birliği ülkelerinin tamamındaki otomobil pazarlarında, elektrikli otomobillerin sahip olduğu pazar payının % 3 ile % 10 arasında olacağını ön görüyoruz. Farklı pazarların farklı ön koşulları var.

  Göteborg Energi Başkanı Anders Hedenstedt ise ilk 10 elektrikli otomobilinin üretimi için Volvo Cars ile imzaladığı niyet mektubu ve işbirliği hakkında yaptığı konuşmada Volvo Carsın ilk elektrikli otomobillerini almaktan gurur duyduklarını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti; “Elektrikli otomobillerin geleceğinin parlak olduğuna inanıyoruz. Biz, Göteborgda sürdürülebilir topluma destek olmak için çaba sarf ediyoruz; bu nedenle de güvenli elektrikli otomobiller için yeni altyapının geliştirilmesine katkıda bulunmak ve Volvo Cars ile böylesine erken bir safhada işbirliği yapmak son derece doğru ve yerinde bir adım.
    2. Cevap: Volvo C30 Elektrikli

  Volvo Elektrikli Arabası Ne Kadar Elektrik Harcıyor?
  Bilgisi olan arkadaşlar bizi bilgilendirse iyi olur.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Volvo C30 Elektrikli
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  702
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,555
 3. ZeuS
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  4,255
 4. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,897