Voleybolun Nasıl Oynanır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 8 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Voleybol oyunu nasıl oynanır
  Voleybol oynama kuralları

  Voleybol altı kişiden kurulu iki takım arasında oynanır. Amaç, sahayı ikiye bölen filenin üzerinden topu karşı tarafın sahasına düşürerek puan kazanmaktır.
  Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur. Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kere vurabilir. Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir.
  Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar. Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır. Maç 5 setten oluşur.

  25 puana, en az iki farkla olmak üzere ilk ulaşan seti kazanır. Beşinci set 15 puan üzerinden oynanır. En az iki farklı sonuç burada da gereklidir. "Libero" defansif bir oyuncudur. Defansta istediği yerde oynayabilir. Ön tarafa geçemez, blok yapamaz, servis atamaz.
  Forması takım arkadaşlarından farklı renktedir. Takım koçları saha kenarından takımlarına direktifler vermekte serbesttir. Her sette altı değişiklik yapma hakkı vardır. Sadece ön alanda oynayan oyuncular bloğa çıkabilir.

  Blok, top fileyi geçmeden yapılmalıdır. Blok sayı olarak sayılamaz. Voleybol sahası 18 m x 9 m boyutlarındadır. Tam ortasından bir ağ ile ikiye bölünmüştür. Fileden 3 metre geriye olan kısım atak alanıdır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Voleybolun Nasıl Oynanır
 1. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,207
 2. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,640
 3. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  52,610
 4. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  12,919