Vitamin’in fazlası da zarar

'Sağlık Rehberi' forumunda Haberci tarafından 3 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Vitamin’in fazlası da zarar

  Çok faydalı diye düşündüğümüz vitaminlerin aşırı alındığında zehirlediğini biliyor muydunuz? Özellikle çocukların kemik gelişiminde büyük katkı sağlayan d vitamini fazlası büyük tehlike oluşturuyor.

  Vitaminler sağlıklı kalmamızı sağlayan en temel faktörler. Peki ya fazla alındığı zaman ne olur? Uzmanlar eksikliğinde çocuklarda raşitizm, büyüklerde ise osteo-malasi denen kemik hastalıklarının meydana gelmesine yol açan D vitamini zehirlenmelerine dikkat çekiyor.

  VİTAMİN ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!


  Uzmanların verdiği bilgiye göre, zehirlenme, yenilen yiyecekler ya da çok fazla güneş ışığına maruz kalmayla oluşmuyor. Ancak takviye olarak aşırı dozda alındığında ciddi rahatsızlıklara yol açıyor. Özellikle de karaciğer ve böbrek hastaları için risk daha fazla.

  D vitamini zehirlenmesinin temel sonuçları, kanda kalsiyum birikmesi.

  D VİTAMİNİ ZEHİRLENME BELİRTİLERİ

  BULANTI
  KUSMA
  İŞTAHSIZLIK
  KABIZLIK
  GÜÇSÜZLÜK
  KALP RİTMİ BOZUKLUKLARI
  ZİHİN KARIŞIKLIĞI


  Vitamin zehirlenmesiyle karşılaşıldığında uygulanabilecek tedavi yöntemleri ise vitamin alımını durdurmak, kalsiyum alımını sınırlandırmak, sıvıyla hidrasyon tedavisi ve ciddi vakalarda hastanede yatarak tedavi.

  Gerekli bir besin olan D vitamini için çocukların ve yetişkinlerin günde 50-200 ünite almasını öneren yetkililer, 50 yaşın üzerindeki kişilerin ise günde 400-600 ünite vitamin alabileceğini belirtiyor.