Vitamin nedir kısaca

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 9 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Vitaminler, saglikli yasamin vazgecilmez bir parcasi olan organik bilesiklerdir.

  Vitaminler besinlerimizde bulunmadığı zaman, metabolizmada bozukluklara yol açabilirler. Vitaminler vücudun sağlıklı gelişimi, sindirim fonksiyonları, enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanması açısından oldukça gereklidir. Ayrıca vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve proteini kullanmasını da sağlarlar.

  Vitaminler vücutta "yakılmaz", yani vitaminlerden doğrudan enerji (kalori) alınmaz. Vücut, her vitaminden gerekli olan miktarın kan dolaşımında sürekli mevcut olmasını sağlar. Suda çözünen vitaminlerin fazlası vücut sıvıları ile atılırken, yağda çözünen vitaminlerin fazlası ise yağ dokusunda depolanır.

  Depolandıkları için yağda çözünen vitaminlerin aşırı dozu zararlı olabilir. Özellikle vitamin A ve D'nin tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Vitaminler bütün hücrelerde az miktarda depolanır. Bazı vitaminler ise büyük ölçüde karaciğerde depolanır. Örneğin karaciğerde depolanan A vitamini hiç vitamin almayan bir kişiye 5-10 ay kadar yetebilir ve karaciğerin D vitamini deposu dışarıdan hiç D vitamini almayan bir kişi için genellikle 2-4 ay kadar yeterlidir.
   
  Son düzenleme: 19 Eyl 2014
 2. Bu kadarda kısa olmasın yani
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Eyl 2014
 3. Vitamin hakkında daha detaylı bilgi vermeniz mümkün mü? Aradığımı buldum ancak biraz daha bilgi olursa iyi olurdu
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Eyl 2014
Yükleniyor...