Veda Romanının Konusu

'Etüt Merkezi' forumunda zamaneanne tarafından 22 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Veda Romanının Konusu Nedir


  Veda Romanı Hakkında Bilgi  [​IMG]

  Şimdilerde Kanal D tarafından dizi versiyonu yayına hazırlanan Veda, Ayşe Kulin'in 2007 yılında yayınlanan romanıdır. Roman; "Esir Şehirde Bir Konak" alt başlığını taşır.

  Roman bir üçlemenin ilk romanıdır. Kulin'in aile hikâyesini üç nesil öncesinden başlayarak yarı kurgusal olarak aktarmaya başladığı üçlemesinin ilk romanı olma özelliği taşıyan Veda;kısmen gerçeklere kısmen kurguya dayanır.

  Roman, 1920'lerde, İtilaf Devletleri'nin işgali altındaki İstanbulda Osmanlı Devletinin son maliye nazırlarından Ahmet Reşat Paşaın konağında yaşananları anlatır.

  1920'lerin İstanbul'unda saltanat yanlıları ile Milliciler arasına sıkışan Ahmet Reşat Paşa nın konağında, paşanın eşi Behice Hanımiki kızı, yaşlı teyzesi, ev işlerinde yardımcı olan uzak akrabaları Mehpare yaşamakta ve çatıda Sarıkamış gazisi yeğeni Kemal gizlenmektedir. Kemal, ülkenin işgalden kurtuluşu için çalışan gizli derneklere yardım eder ve işgalci güçler tarafından arandığı için gizlenmek zorundadır. Sarıkamıştan döndüğünden beri hasta olan Kemalin bakımını Mehpare yapar. Mehpare ile Kemal arasında bir aşk doğar ve Mehpare bu ilişkiden hamile kalır.

  Dayı Ahmet Reşat Paşa ile yeğen Kemal arasında birinin saltanat, diğerinin milliciler yanında olması nedeniyle bir gerginlik vardır. Ahmet Reşat Paşanın Osmanlı kabinesinde Maliye Nazırlığına getirilmesi ile saltanattan yana konumu kesinleşmiştir ama Paşa, Anadoludaki milli orduya gizliden maddi ve manevi destek sağlar.

  İşgal kuvvetlerinin Meclis-i Mebusanı dağıtmasından sonra Kemal, Mehpare ile birlikte aile dostları Azra Hanım'ın daha güvenli bir yer olduğu düşünülen konağında saklanır. Azra Hanımın konağı, işgal kuvvetlerinin baskınına uğrayınca Kemal ile Mehpare tekrar Ahmet Reşat Paşanın konağına kaçmayı başarırlar. Anadoludaki milli mücadeleye katılmak isteyen Azra Hanım, baskından sonra konağını terketmek zorunda kalır ve Anadoluya geçinceye kadar Ahmet Reşat Efendinin konağına yerleşir. Anadoluya geçtiğinde Antep dolaylarına gider; orada bir Fransız subayına gönül verir fakat bir işgal askeri olduğu için onunla evlenmeyip aşkını kalbine gömer.

  Kemali de artık iyileştiği için milli mücadelede daha etkin bir görev almak üzere arkadaşı Mahir'in yardımıyla Anadolu'ya geçer ama gitmeden önce dayısından izin alarak Mehpare ile evlenir. Telgraf ağı kurmak görevi ile Eskişehir'e gidişinden bir süre sonra konağa ölüm haberi ulaşır. Milli mücadele, ülkenin işgalden kurtuluşu ile sonlanır, padişah ülkeyi terkeder. Savaşta milli ordunun yanında yer almayanlar Ankara hükümeti tarafından vatan haini ilan edilir. Ahmet Reşat Efendi de vatan haini ilan edilme tehlikesiyle karşılaşır ve kaçmak zorunda kalır.

  Ahmet Reşat Bey, gitmeden önce konak halkını Mahir'e emanet eder. Mahir, Ahmet Reşat'ın büyük kızı Leman Hanım ile evlenmek için izin ister. Mahir ile Lemanın nikahı hemen kıyılır ve Ahmet Reşat Bey, bir İtayan vapuruyla ülkeyi terkeder.

  Veda Dizisinin Konusu