Vatan Sana Minnettardır

Geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden, Türkiye tarafından üretilen F-16’ların test pilotu, en tehlikeli manevralara bile gözünü kırpmadan girdiği için arkadaşlarının "kelle koltuk" adını taktıkları müstafi Hava Pilot Binbaşı Şener Koltuk’un cenazesi önceki gün Ankara’da toprağa verildi.

Şener Koltuk, 1951 yılında İstanbul’da doğdu ve lise eğitimini burada tamamladı. 1970 yılında asteğmen rütbesi ile Hava Kuvvetleri’ne katılan Koltuk, uçuş okulu eğitimini takiben Hava Kuvvetlerinin muharip ve uçuş eğitim birliklerinde pilot ve öğretmen pilot olarak görev yaptı. Kıbrıs gazisi de olan Koltuk, 1987’de binbaşı rütbesindeyken, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile yapılan protokol doğrultusunda "Öncel Projesi" kapsamında Akıncı/Ankara’da bulunan TAI tarafından üretilen F-16 uçaklarının test pilotluğunu yapmak üzere ordudan ayrıldı.

İlk F-16’yı uçurmuştu

Koltuk, 14 Ekim 1987’de 86-0068 kuyruk numaralı ilk F16’yı başarıyla uçurdu. TAI’de görev yaptığı 18 yıl boyunca test pilotu ve uçuş işlemleri müdürü olarak, üretilen tüm F-16 uçaklarının test uçuşlarını tamamlayarak Hava Kuvvetlerine teslimatında büyük rol oynayan Şener Koltuk, evli ve bir çocuk babasıydı.

Kocatepe’de son görev

F-16 test pilotu Şener Koltuk için Kocatepe Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine eşi Julide, TRT’de yayınlanan "Bizim Evin Halleri" dizisinde oyuncu olan kızı Zeynep Koltuk, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ile çok sayıda subay ve astsubay katıldı. Orgeneral Babaoğlu, cenazeye gelişinde Koltuk’un eşine ve kızına başsağlığı diledi.

not:alıntıdır
 
Üst