Üzüm çekirdeğinin mucizesi

Dr. Aysun Çetin, canlıların vücudunda serbest radikaller (oksidan) denilen zararlı maddeler ile bu maddeleri ortadan kaldıran maddelerin (antioksidan) denge içinde bulunduğunu, 25 yaşından sonra bu dengenin bozulmaya başlandığını hatırlattı.

KANSERİ ÖNLÜYOR

Dengenin bozulması ile artan oksidan etkinin başta kanser olmak üzere birçok ciddi sağlık sorununa yol açtığını kaydeden Çetin, şu bilgileri verdi:

'Kanser oluşumunun engellenmesi için vücutta antioksidan miktarının azalmaması, yaşlanma ile birlikte antioksidan takviyesi yapılması gerekir. Üzüm çekirdeğinin antioksidan özelliği çok fazla. Bu çalışmada, kanser oluşumunun önlenmesine katkı sağlayan üzüm çekirdeğinin, kanser tedavisi sırasında karşılaşılan olumsuzlukların önlenmesindeki katkısını araştırdık. Üzüm çekirdeği verdiğimiz fare grubunda antioksidan maddeler hissedilir derecede arttı. Hatta, hem ışın hem üzüm çekirdeği verdiğimiz grupta antioksidan maddelerin, hiç ışın verilmeyen ve sadece su verilen kontrol grubundan bile daha fazla düzeyde olduğunu gözlemledik. Üzümün insanlarda da aynı etkileri gösterebileceği sonucuna vardık.”
 
Üst