UUİ’nin Rus kozmonotları uzay yürüyüşünde

UUİ’nin Rus kozmonotları uzay yürüyüşünde


Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) iki Rus kozmonotu, İstasyon’a kenetlenen Soyuz uzay aracını incelemek üzere gece yarısı uzaya çıktılar.

Rus uzay uçuşları kontrol merkezinden (TSOUP), yapılan açıklamaya göre, 6 saati aşkın sürecek bu uzay yürüyüşü sırasında kozmonotlar, Nisan 2008 ve Ekim 2007’de Dünya’ya dönüşü sırasında meydana gelen iki sorunlu inişin nedenini anlamak üzere Soyuz TMA-12 uzay aracının dış incelemesini yapacak.

Nisan’da Soyuz kapsülü, içinde ilk Güney Koreli astronot Yi So-Yeon ile Amerikalı ve Rus arkadaşları bulunduğu halde Dünya’ya inişinde rotasını büyük ölçüde şaşırarak, atmosfere girdikten sonra kontrolsüz bir biçimde hedefin 420 km. uzağına inmiş ve mürettebatın olağandan çok daha fazla yer çekimi gücüne maruz kalmalarına yol açmıştı.

Bu olaydan sonra Rus uzay sektörü yetkilileri, en güvenilir sistem olarak tanınan Soyuz’un neden rotasını böylesine şaşırdığını belirlemek üzere soruşturma açmışlardı.

Ekim 2007’deki benzer olayda da Malezya’nın ilk uzay adamı Şeyh Muzaffer Şükür ile 2 Rus kozmonotu taşıyan Soyuz hedefinin kilometrelerce ötesine inmiş, kontrolsüz düşen kapsüldeki mürettebat yine yer çekiminin aşırı etkisinde kalmıştı.
 
Üst