Unesco'nun Maddeleri

'Güncel Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 12 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Unesco Maddeler
  UNESCOnun Kuruluşu
  Unesco'nun Maddeleri Nelerdir?

  UNESCOnun Kuruluşu 4 Kasım 1946 tarihinde 44 ülke tarafından Londrada yapılan bir toplantı sonrasında kurulmuştur. Merkezi Pariste olan UNESCOnun amacı; eğitim, bilim ve kültür alanında çalışmalar yaparak barışın ve güvenliğin korunmasına, insan hak ve özgürlüklerine katkıda bulunmak... olarak açıklanmaktadır. Amacı bu şekilde açıklanmasına rağmen UNESCOnun bugüne kadar bu konularda kalıcı çözümler ürettiği de görülmemiştir.

  Birleşmiş Milletlerin bir uzmanlık örgütü olan UNESCO da 2. Emperyalist paylaşım savaşı sonrası, emperyalist sömürü sisteminin yeniden yapılandırılması sürecinde doğmuştur. BMnin uzmanlık örgütü olduğu için, BMye üye olan bütün ülkeler UNESCOnun da doğal üyeleridir.

  UNESCO amacını programının birinci maddesinde şöyle açıklar: "UNESCO, milletlerarası bir işbirliğine dayanarak, ilim, kültür ve eğitim yolu ile dünyamızın barış ve güvenliğini korumak maksadıyla kurulmuştur".

  • Milletlerarası karşılıklı tanışmayı ve anlaşmayı sağlayarak, dünya insanlarını birbirine yaklaştırmak.
  • Halk eğitimini sağlamak ve dünyanın geri kalmış yerlerindeki manevi karanlığa bilim ve kültür ışıklarını götürmek.
  • Barışın korunması yolunda yardımcı olmak.

  Yeni nesle barış fikri ve insanlık sevgisi vermek muhakkak ki kültür ve bilim yolu ile olur. Kültür ve bilim insanlığa doğru yolu gösterir. Cehalet ise kötü ve karanlık düşünceleri besler. Savaş, fena terbiye, istibdat ve cahilliğin eseridir. Dünyayı barışı, insanlığa mutluluğu getirecek yol, hürriyet, kültür ve bilim yoludur.

  UNESCO üyesi devletler kendi ülkelerinde devlet bünyesi dışında çalışan millî komisyonlar kurarlar. Bu komisyonlar UNESCO gayelerine uygun çalışmaların yapılması için hükûmetle işbirliği yaparlar ve bu çalışmaların icrasını takip ederler.