Uluslar Arası İstanbul Film Festivali


İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 5 – 20 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

14 Mart 2008 Cuma
Geçtiğimiz yıl 170.000 izleyiciyle rekor kıran Uluslararası İstanbul Film Festivali programında bu yıl, 2007 ve 2008'in en yeni, en çok konuşulan yapıtlarının yanında, unutulmaz klasik filmler ve sinema tarihinin usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeler içeren 20'yi aşkın bölümde 200 film yer alıyor. Festivalde her yıl olduğu gibi ünlü konuklar, usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri, sergiler, partiler, konserler ve birçok ilginç yan etkinlik gerçekleşecek.

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Beyoğlu Rejans Lokantası'nda yapılan Basın Toplantısı'nda Festival Sponsoru AKBANK adına konuşan Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü: "Bu sene 27.'si düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali'ne dördüncü kez sponsor olmaktan, böyle önemli bir etkinliği destekliyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İstanbul Film Festivali, Türkiye'deki sinema sanatının, Türk sinema endüstrisinin gelişimine önemli katkılarda bulunuyor. Ama Film Festivali aynı zamanda, kültür sanat camiasının kalbinin İstanbul'da atmasını, dünyanın dört bir yanındaki sanat dostlarının gözlerinin İstanbul'a çevrilmesini sağlıyor" dedi.

İstanbul Film Festivali'nde "Sinemada İnsan Hakları" bölümünden bir filme verilecek olan Avrupa Konseyi Sinema Ödülü (FACE – Council of Europe Film Award) için İstanbul'da bulunan Avrupa Konseyi İletişim Ataşesi Philippe Potentini ise şunları dedi: "İstanbul Festivali'yle birlikte çalışmak Avrupa Konseyi için büyük bir onur. Türkiye, 47 ülkeden oluşan Avrupa Konseyi'nin uzun yıllardır üyesi olmasının yanı sıra, yıllar öncesinden gelen ve gurur verici bir sinemacılık geleneğine sahip. Bu filmler Avrupa Konseyi'nin temel ilkelerinden olan insan haklarının gündemde olması ve bu hakların saygıyla karşılanması konusunda büyük ilerleme sağlıyor."

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 4 Nisan Cuma akşamı Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak bir Açılış Töreni ile başlayacak.
 
Üst