Ülke Bayraklarının Anlamları

'Ülkeler' forumunda Aysell tarafından 3 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ülke Bayrakları ve Anlamları

  Ülkelerin Bayraklarının Anlamları nedir


  Ülkelerin bayrakları ve ne anlama geldikleri aşağıda listelenmiştir.

  Türkiye

  [​IMG]

  Bayrağımızdaki kırmızı renk savaşta şehitlerimizin kanlarından oluşan gölü ifade eder. Bu gölün yüzeyine vuran ay ve yıldız yansıması da, bayrağımızdaki ay ve yıldızı temsil eder.

  İtalya

  [​IMG]

  İtalya bayrağındaki yeşil, beyaz ve kırmızı renkleri ilk olarak Napolyon tasarladı. 1796'da bu renkler yatay şeklindeymiş, 1798'de dikey hale getirilmişler, 1814 yilinda Napolyon'un çöküşü ile bu bayrak kullanılmamaya başlanmış olsa da 1861 senesinde yeni krallık ile birlikte tekrar kullanılmaya başlanmış.

  Yunanistan

  [​IMG]

  Yunanistan bayrağındaki Mavi renk, deniz ve gök renginden alıyor.Rüzgarlı bir havada bayraklarına baktıkları zaman Ege Denizi'nin dalgalanmasını hissediyorlarmış. Yatay 9 çizgiyse, Osmanlı İmparatorluğu zamanında, Osmanlılar'dan istedikleri 9 isteğe bağlıyorlar. Sol üst köşedeki haç işaretiyse Ortodoks kilisesini ve bu Ortodoks kilisesinin Yunan milleti üzerindeki etkinliğini ifade ediyormuş.

  İspanya

  [​IMG]

  Yatay olarak kullanılmış olan sarı ve kırmızı renkler zamanın Castilya ve Aragon güçlerinin renkleridir. Ortadaki armaysa kraliyet arması olarak belirtiliyor.

  Almanya

  [​IMG]

  Almanya bayrağında bulunan siyah, kırmızı ve sarı renklerinin Napolyon zamanındaki savaşlarda Alman askerlerinin kullandığı üniforma renklerinden aldığı söylenir.

  Fransa

  [​IMG]

  Fransa bayrağında bulunan renklerden mavi özgürlüğü, beyaz eşitliği ve kırmızı ise birliği temsil etmektedir. Orijinal olarak mavi-kırmızının, Paris'in renkleri olduğu ve beyazın da Bourbon Sarayı'nı temsil ettiği belirtilmektedir.

  Portekiz

  [​IMG]

  Bayrakta bulunan yeşil, Portekiz Kralı Kral Henry'nin sevdiği renktir. Kırmızı ise devrim anlamındadır. İki rengin tam ortasındaki armaysa, altta o zamanın ilkel navigasyon aleti olan "armillery" ve onun üzerinde de geleneksel Portekiz kalkanı vardır.

  Arjantin

  [​IMG]

  Arjantin bayrağındaki renkler Rosario Savaşı'nda bu renkler ilk defa görünmüş, denen odur ki, savaş esnasında mavi gökyüzü üzerinde beyaz bulutlar ve pırıl pırıl bir Mayıs güneşi varmış ve bayrağın anlamı oradan geliyor

  Kanada

  [​IMG]

  Bayraktaki kırmızı-beyaz renk gelenekten gelen gibi birşeydir. Kullanılan yaprak da akçaağaç yaprağıdır.
   
 2. Cevap: Ülke Bayraklarının Anlamları

  Bahreyn

  [​IMG]

  Bahrey bayrağında bulunan beyaz bölümün kırmızı tarafın içine giren her bir çıkıntısı İslâm'ın beş şartından birini simgeler. Zemin rengi kırmızı, tarih boyunca İran liman kentlerinin geleneksel rengi olmuştur.

  Japonya

  [​IMG]

  Japonya bayrağındaki beyaz renk dürüstlük ve saflığı , kırmızı daire ülkeden doğan güneşi ifade eder.

  Avusturya

  [​IMG]

  1191 yılında, Avusturya hükümdarının büyük bir savaşta giydiği beyaz kıyafetinin üzerindeki kanlar bayrağa ilham olmuştur.

  Brezilya

  [​IMG]

  Brezilya bayrağındaki yeşil fon rengi ülkedeki geniş orman ve topraklarını, ortadaki sarı eşkenar dörtgen; Brezilya'nın büyük altın rezervlerini simgeler.Kürenin ortasından geçen bantta "Ordem e Progresso" yazar. Bunun anlamı huzur ve kalkınmadır. Kürenin içinde bulunan 27 adet beş kollu yıldızlar ise Brezilya'da bulunan 27 federal eyaleti temsil ederler. Ayrıca bu yıldızların dizilişi astronomik temellere göredir.

  İngiltere

  [​IMG]

  Sadece İngiltere'yi temsil eden beyaz zemin üzerine kırmızı haç işareti St.George's Cross olarak adlandırılmaktadır.

  Birleşik Krallık'ı ifade eden lacivert, kırmızı, beyaz bayrak ise Union Jack olarak bilinmektedir. Ortasındakı St. George's cross dahil olmak üzere, üzerindeki her renk bölgesi o zamanlardaki 13 eyaleti temsil etmekte olduğu söylenmektedir.

  Hindistan

  [​IMG]

  Turuncu cesareti ve fedakarlığı, beyaz barış ve dürüstlüğü, yeşil kahramanlık ve sadakati temsil eder. Bayrağın ortasındaki yuvarlak simge ise Budizm inancındaki Çakra'dır.

  Mısır

  [​IMG]

  Bayraktaki kırmızı,beyaz ve siyah renkleri Arap halkını ifade eder. Ortadaki altın kartal amblemi ise Selahaddin Eyyubi'nin simgesidir.

  Rusya Federasyonu

  [​IMG]

  Rusya bayrağının renkleri Panslavizm renkleri olan mavi , beyaz ve kırmızıdır.Beyaz Tanrı'yı, mavi hükümdarı, kırmızı halkı simgeler.

  Suudi Arabistan

  [​IMG]

  Bayraktaki yeşil zemin İslamiyet'i simgeler. Arapça yazı Kelime-i Şahadet'tir. Altındaki kılıç ise kral Abd-al-Aziz 'i simgeler.
   
Yükleniyor...