Ukraynanın Matematiksel Konumu

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 12 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ukraynanın Matematiksel Konumu Nedir  Ukraynanın Matematiksel Konumu Hakkında Bilgi

  Ukrayna Doğu Avrupa'da ülke. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova, güneyinde Karadeniz ve Azak Denizi yer alır. Kiev kenti Ukrayna'nın başkentidir.

  Avrupa’da yer alan bir devlet. Kuzeyinde Beyaz Rusya, doğusunda Rusya Federasyonu, güneyinde Azak Denizi, Karadeniz, Moldavya ve Romanya, batısında Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Polonya yer alır.

  Ülke toprakları, Doğu Avrupa Ovasının büyük bölümünü kaplar. Kuzeydoğusunda Orta Rusya Platosunun bir uzantısı yer alır. Karadeniz kıyıları boyunca uzanan Karadeniz düzlüğü, Kırım Yarımadasında Kuzey Kırım Düzlüğünü meydana getirir. Batıda yer alan Karpat Dağlarının uzunluğu 240 km’yi geçer. Karadeniz ile Azak Denizi arasında kalan Kırım Dağları birbirine paralel üç alçak sıradan meydana gelir. Bu sıralar arasında vadiler yer alır.

  Başlıca akarsuları Dinyester ve Dinyeper nehirleri olup, Azak-Karadeniz Havzasına doğru akar. Pripet Bataklıklarının bir bölümü ve bir içdeniz olan Azak Denizi ülke sınırları içinde kalır.İklimi Ukrayna ılıman bir iklim kuşağında yer alır.Tabii KaynaklarMadenler: Ukrayna; manganez cevheri bakımından dünyanın en zengin bölgelerindendir. Ayrıca önemli miktarda demir cevheri vardır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Ukraynanın Matematiksel Konumu
 1. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,613
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,207
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,443
 4. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  586