Tuzlu Su Akvaryumu için balık nasıl seçilmeli


Tuzlu su akvaryumunun kurulumunu gerçekleştirdiyseniz ve suyun sıcaklığı, içindeki tuz miktarı tamamsa artık akvaryumunuz için tropikal balıkları seçmeye başlayabilirsiniz. Bu yazıda tuzlu su akvaryumu için balık seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken konular hakkında bilgiler ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Tuzlu su akvaryumu için tropikal balıkları seçmeden önce akvaryumunuzda kaç balığın rahat bir yaşam ortamı bulabileceğini hesaplamalısınız. Bunun hesabında yardımcı olacak bir bilgi vereyim. Akvaryumunuzda her 3.5 litrelik alana yaklaşık 4 santimlik bir balık koyabilirsiniz. Yani 100 litrelik bir tuzlu su akvaryumunuz varsa yaklaşık olarak 25 tane balık alabilirsiniz.

Tuzlu su akvaryumu balıkları daha nadir olarak bulundukları ve ithalatı daha zor olduğu için tatlı su balıklarına göre daha pahalıdır. Bu yüzden balıkların hasta olmadığından emin olmak için mutlaka yetkili bir satıcıdan almanızı öneririm. Çünkü hasta bir balık akvaryumda bulunan sağlıklı balıklarında ölümüne yol açabilir. İyi bir tuzlu su balığı satıcısında olduğunuzu mağazada bulunan akvaryumdaki balıkların durumuna bakarak anlayabilirsiniz. Eğer akvaryum temiz ve balıklar sağlıklı görünüyorsa doğru yerdesiniz demektir.

Satın almak istediğiniz balıklara karar verdikten sonra hemen o gün satın almanız gerekmiyor. Balıkların türlerini not aldıktan sonra parayı ödemeden önce nasıl bir ortamı sevdiklerini, hangi balıklarla aynı akvaryumda yaşayabileceklerini ya da yaşayamayacaklarını, en uygun sıcaklıkların ne olduğunu ve yaşam sürelerini araştırabilir ve balık hakkında daha fazla bilgiye sahip olduktan sonra satın alabilirsiniz. Bu sayede balıkları akvaryuma attıktan sonra birbirlerini yemelerini seyretmek zorunda kalmazsınız!

Tuzlu su akvaryumu için ilk olarak ucuz balıklar tercih edin. Eğer bu ilk tuzlu su akvaryumu deneyimizse az balık almaya çalışın. Balıklar konusunda daha çok tecrübe kazandıktan sonra zaman içinde birer ikişer balık almanızı tavsiye ederim.

Tropikal balıklar arasında diğerlerine göre en dayanıklılarından biri olan Papaz Balığı (İngilizce adıyla damselfish) satın alabilirsiniz. Zayıf su koşullarına ve ısı değişimlerine oldukça olan bu balıkla akvaryumda tecrübe kazanabilir ve koşulları narin balıklar için uygun konuma getirebilirsiniz. Papaz Balığı agresif bir balık olduğundan diğer balıkları satın almadan en fazla 2 adet satın alın.

Başlangıç düzeyinde bir tuzlu su akvaryumu için tavsiye edebileceğim bir diğer balıkta Palyaço balığıdır. Ancak palyaço balığının kendi türüne karşı saldırgan bir balık olduğunu unutmayın. Kayabalığı, horozbinalar en popüler tuzlu su balıkları arasında yer almaktadır. Bazıları yosunla beslenirler. Diğer balıklarla iyi geçinirler.

Tuzlu su akvaryumlarının en iyi yönlerinden biri seçeneklerinizin sadece balıklarla sınırlı olmamasıdır. Yengeç, karides gibi diğer canlıları ve rengarenk mercanları akvaryumunuza koyabilirsiniz. Karides için suya iyod eklemeniz gerekmektedir. Bunun miktarını akvaryum malzemeleri aldığınız mağazaya sorabilirsiniz. Ayrıca denizyıldızı, denizkestaneleri akvaryumunuzu renklendirmenizde ve eşsiz bir dekorasyon elde etmenizde size yardımcı olacaktır.

Tuzlu su akvaryum unda tecrübeli değilseniz pahalı ve bakımı oldukça zor olan melek balığı, borubalığı, yılan balığı, taş balığı, midye, tarak, denizatı, denizanası gibi canlılardan uzak durmanızı öneririm. Bu gibi özellikli balıkları ve canlıları bir iki sene tecrübe kazandıktan ve her türlü hastalığa ve soruna karşı çözümleri hızla uygulamaya başladıktan sonra almanız daha faydalı olacaktır.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Yarencim balıkçılığa merak saldın galiba :)))
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst