Tutum Yatırım Ve Türk Malları Haftası Ne Demek

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda EyLüL tarafından 13 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Tutum Yatırım Ve Türk Malları Haftası Nedir
  Tutum Yatırım Ve Türk Malları Haftası Ne Demekdir

  Tutum Yatırım Ve Türk Malları Haftası Ne Demek

  • Ulusal Kurtuluş Savaşında düşmanlar kentlerimizi, kasabalarımızı, köylerimizi yaktılar, yıktılar. Evlerimiz, harmanlarımız ateşe verildi. El tezgahlarımız ustasız kaldı. Atatürk, düşmandan kurtulan ülkemizi yokluktan, yoksulluktan da kurtarmak istiyordu. Bu amaçla 1923 yılında İzmirde İktisat Kongresi toplanmasını istedi.
  İzmir İktisat Kongresinde yurdun bağımsızlığını korumak, başka ülkelere el açmamak için yerli mallar üretmemiz ve kullanmamız gereği kararlaştırıldı.
  • Başbakan İsmet İnönü 12 Aralık 1929 günü Büyük Millet Meclisinde yerli malı, ulusal ekonomi, tutum konusunda uzun bir konuşma yaptı. İsmet İnönü özet olarak, Yerli mallar üretmek, ulusça tutumlu olmak, birbirimize inanıp güvenmek zorundayız. Yabancı ülkelerden, sattığımızdan çok mal almayacağız. diyordu. Başbakanın bu konuşmayı yaptığı 12 Aralık günü Yerli Malı ve Artırma Haftasının başlangıç günü oldu.
  Tutumlu olmanın yerli malı kullanmanın önemini, değerini yurt çapında yaymak için Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti kuruldu. Derneğe önce Mustafa Kemal Paşa üye oldu. Dernek yöneticileri yurttaşlara yerli malı kullanmanın önemini anlatarak bu düşünceyi her yerde yaymaya başladılar. Çok geçmeden tüm yurtta yerli malı kullanmanın, tutumlu olmanın gereği benimsendi.