Türkiye'nin Havzaları Hakkında Bilgi

'Eğitim Merkezi' forumunda Aysell tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Türkiye 26 adet hidrolojik havzaya ayrılmıştır. Havzaların ortalama yıllık toplam akışları 186 milyar m³'tür. Havza verimleri birbirlerinden farklı olup, Fırat ve Dicle havzalarının toplam ülke potansiyelinin yaklaşık % 28,5'ine sahip olduğu görülmektedir.


  a) İç Anadolu Kapalı Havzaları:


  1-Afyon Akarcay havzası: Güneyde sultan dağları Kuzeyde Emir dağları kütlesi arasında çökme sonucu oluşmuş içinde Karamuk Akşehir ve Eber göllerinin bulunduğu havzadır. Eber gölünün suları Akşehir’e dökülür. Akşehir’in suyu tuzlu Eber’in suyu tatlıdır. Karamuk gölünün suları bir düden vasıtasıyla Eğirdir gölüne dökülür.


  2-Konya kapalı Havzası: Güneyde Toros dağları kuzeyde Obruk platosu ile çevrilidir. Bu havzada Beyşehir gölünden gelen Çarşamba suyu dökülür. Bu havzaya dökülen akarsulartuzlu bataklıkları besler.
  3-Tuzgölü havzası: Tuzgölü çevresi çökme sunucu oluşmuştur. Havzanın çevresindeki yüksek sahalardan gelen kısa boylu akarsular. Tuz gölüne dökülür.

  b) Göller Yöresi Kapalı Havzaları:


  1-Burdur gölü havzası: Çevreden gelen bir çok geçici akarsu ile Tefenni ovasından gelen Eren çayı dökülür.


  2-Acıgöl Havzası Doğudaki Söğüt dağlarından kaynağını alan geçici akarsular dökülür.
  Not: Göller yöresinde ayrıca Salda Yarışlı Burak ve Kestel gölleri kapalı havza özelliği taşır.


  c) Van kapalı havzası:
  Van gölünün güneyinde Bitlis kuzeyinde ise volkanik dağlar uzanır. Van gölü Nemrut dağından çıkan lavlar sonucu oluşmuştur. Van gölünün suyu sodalıdır.
   


Yükleniyor...