Türkiyenin En Güzel Denizi Nerede

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aysell tarafından 24 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyenin En Güzel Plajı hangisidir
  Türkiyenin En Güzel Denizi ve Plajı


  Türkiyenin En Güzel Plajları şöyle sıralanabilir


  Amos Kumsalı

  [​IMG]

  Turunç ve Kumlubük tatil beldeleri arasında gizlenmiş olan Amos, Bozburun yarımadasında bulunuyor. Denize uzanan iki kara parçasının arasında gizlenmiş olan Amosta, kumsalın doğal yapısı biraz pürüzlü. Ancak körfezin ucunda, Marmarisin gözalıcı ve ışıklarına karşı duran el değmemiş güzelliği yatıyor.


  Çıralı Kumsalı

  [​IMG]

  Ağaçlarda konaklama imkanı sunmasıyla ünlü olan Olympos kumsalı, çantasını sırtına atıp gezmekten hoşlananlar için ideal yerlerden biri. Olymposun komşusu Çıralı da aynı gelişimi göstermeyi başardı. Üç kilometrelik kumsal, yumurtalarını gömmek için burayı tercih eden deniz kaplumbağaları için koruma altında tutuluyor.

  Gemiler Kumsalı

  [​IMG]

  Gemilerin gereğinden kalabalık Ölüdenizin hemen yanında olduğuna inanmak oldukça güç. Çok tenha olan Gemilere gitmek için Hisarönünden kalkan otobüs veya buğday tarlalarının arasından geçerek Fethiyenin en uç noktasına yol almak gerekiyor.
  Çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrilmiş olan kumsal, Aziz Nicholas Adasına bakıyor. Ayrıca, taze meze ve soğuk bira servisi yapan restoranlar da mevcut.

  Günlüklü Kumsalı

  [​IMG]

  Yerel halkın kamp kurmak, barbekü yapmak, kamp ateşi eşliğinde gün batımını seyretmek için hücum ettiği Günlüklüden hafta sonları kaçının. Hafta içi ise; Fethiyeden Göceke giden uzun yolun sonunda gizlenmiş çam ve sığla ormanları ile çevrili Günlüklüyü tercih edebilirsiniz.
  Huzura kaçış için harika bir tercih olan Günlüklüde gece dışarı çıkmak ya da alışveriş yapmak isterseniz, bir minibüs ötedeki Fethiyeye gidebilirsiniz.


  Hisarönü Körfezi Kumsalı

  [​IMG]

  Ölüdenizin neonlarla aydınlatılmış görüntüsü aklınızı karıştırmasın. Hisarönü Körfezi Datça Yarımadasında dışarıya bakan iki küçük kumsaldan oluşuyor. Kumsalın arkasında Türkiyenin 20 yıl öncesini anımsatan turistik tesisler bulunuyor.
  Bir grup restoran ve sessiz yol şeridi boyunca uzanan noktalara benzeyen pansiyonlar. Sürekli rüzgarın estiği kumsallar rüzgar sörfü yapmak isteyenler için cazip bir yer. Eğer manzara değişikliği isterseniz, Selimiye ve Orhaniye kumsalları sadece bir dolmuş ötede.


  Kabak Kumsalı

  [​IMG]

  Eger Faralyada kalıyorsanız ancak Kelebekler Vadisine yürümek veya tekneyle gitmek size zor geliyorsa, üç tarafı çam ormanlarıyla çevrili sessiz Kabak kumsalını tercih edebilrisiniz. Kumsalın arkasında tenha birkaç kamp alanı dışında bir şey bulunmuyor.
  Kısaca, eğer ilkel bir kumsal tecrübesi yaşamak isterseniz Kabak en iyi yerlerden biri. Ölüdenizin ışıklarını körfezin karşısından izleyebilir, sadece 15 dakikalık bir yolculukla medeniyete ulaşabilirsiniz.

  Kaputaş Kumsalı

  [​IMG]

  Kalkan ve Kaş arasındaki nefes kesen yol üzerindeki bir geçit, pırıl pırıl kumlarıyla Kaputaşaa açılıyor. Yoldan kumsala inen çok sayıda basamak kumsalda hiç bir tesis olmadığına işaret ediyor. Bu yüzden bir müddet burada kalmayı planlıyorsanız yanınıza su ve güneşten korunmak için şemsiye alırsanız iyi olur.
  Yerel halk arasında ünlü olan kumsal, Türkiyenin erişimi daha kolay kumsallarına kıyasla çok farklı bir his veriyor. Kalkan ve Kaş arasında gidip gelen dolmuşların yanı sıra Patarada konaklayabilirsiniz. Eğer rüzgarlı bir günde kumsala yolunuz düşerse, muhteşem dalgaları izleyebilirsiniz.


  Kelebekler Vadisi Kumsalı

  [​IMG]

  Dev iki yamacın arasında mükemmel bir konumda bulunan Kelebekler Vadisi, doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş V şeklinde bir kumsalla tamamlanıyor. Ziyaretçilerin çoğu kumsala Ölüdeniz veya Fethiyeden ulaşıyor. Ancak macera ruhlu olanları inmesi 40 dakika, çıkması ise bir saati bulan taşlı patikayı tercih edebilir.
  Kumsalda elektrik, yol ve bina bulunmuyor. Ancak kamp kurmaya izin verildiği gibi ağaçlarda barınaklar da mevcut. Ayrıca Faralya adındaki küçük koyda kalabilir ve yüzlerce metre altınızda kalan kumsalın manzarasını izleyebilirsiniz.


  Ortakent Kumsalı

  [​IMG]

  Bodrum yolu üzerinde bulunan Ortakent, birçok kişi için bir sır değil. Ortakentin büyüleyici plajının arkasında bostanlar ve sessizliği huzur veren bir köy bulunuyor.
  Çok küçük çocukları olmayan aileler için harika bir tatil seçeneği olan Ortakent, çeşitli su sporları etkinlikleri sunuyor. Renkli koy ve körfezler ile dolu olan Bodrum, teknenizi kiralayarak size kendinize özel koyunuzu keşfetme fırsatı da sunuyor.


  Ovabükü Kumsalı

  [​IMG]

  Datça Yarımadasında gizlenmiş olan Ovabükü, komşuları Hayırbükü ve Kızılbük arasında en güzel olanı. Bej rengi çakıllardan oluşan küçük bir kumsala sahip olan Ovabükünün plajının arkasında küçük restoranlar ve pansiyonlar bulunuyor.
  Kumsalın etrafındaki doğa örtüsü, mersin ve keçiboynuzu ağaçlarıyla karışmış çam ormanlarıyla örtülü. Ovabükünü mükemmel bir yer yapan sadece kumsalın kendisi değil, orda bulacağınız her şey; Barış, doğallık ve gerçek bir huzura kaçış duygusu.


  Alıntı
   
Yükleniyor...