Türkiyenin doğal güzellikleri ile ilgili yazı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 4 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyenin doğal güzellikleri ile ilgili yazı

  ürkiyenin tarihi zenginliğinde olduğu gibi doğal güzelliktede dünyadaki nadir ülkelerden biri olduğu açık bir gerçektir, Ülkemizin dört bir yanında birbirinden güzel oluşumlar ve doğal güzellikler çok sayıdadır bunlardan bazıları şunlardır:

  ALTINBEŞİK DÜDENİ

  Dünyanın en ilginç mağaralarından birisidir. Toros Dağlarının altındaki bu ilginç yeraltı Dünyasını görmek için özel hazırlık ve gereçler gereklidir. Yer altında çok sayıda mağara ve göl vardır. Bu göllerin su seviyeleri farklı olup aralarında çağlayanlar oluştururlar.

  Mağaralarda dev boyutlarda sarkıt ve dikitler mevcuttur. Bu mağara ve göllerin milyonlarca yıllık bir sürecin sonucu oluştuğu bilinmektedir. Konu ile ilgilenenler ve cesur tırmanıcılar için eşi bulunmaz bir doğa harikasıdır.

  DAMLATAŞ MAĞARASI

  Alanyadadır. Sarkıt ve dikitler ihtiva eder. Mağara içindeki havanın nemlilik oranı % 90 civarındadır. Tedavi amacıyla da kullanılmaktadır.

  KARAİN MAĞARASI

  Yapılan kazılardan, bölgenin günümüzden 50 000 yıl kadar öncede yerleşim merkezi olarak kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Türkiyenin içinde insan yaşamış en büyük mağarasıdır.

  KAPADOKYA

  Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.apadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokyanın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolunun da önemli kavşaklarından biridir.

  FALEZLER,

  Antalyanın iki büyük plajı olan Lara ve Konyaaltı arasında kalan bölgedir. Bu ilginç jeolojik yapı aynı zamanda doğal arıtma sistemi işlevi ile körfezin temizliğine önemli bir katkı sağlamaktadır.Antalyanın iki büyük plajı olan Lara ve Konyaaltı arasında kalan bölgedir. Bu ilginç jeolojik yapı aynı zamanda doğal arıtma sistemi işlevi ile körfezin temizliğine önemli bir katkı sağlamaktadır.

  Antalya ile Fethiye arasında bulunan “Likya Bölgesi, tarihi ve turistik birçok değerlerinin yanısıra

  Bakırdağları

  yöreyi tümüyle kaplayan ve kendi aralarında 4 bölüme ayrılan “BEYDAĞLARI ile ünlüdür. En yüksek noktasının 3070 metre ileKızlarsivrisi nin olduğu Beydağları “Tahtalıdağlar, “Bakırdağları, “Merkezi Beydağları ve “Güneybatı Bölümü Beydağları gibi alt katagorilere ayrılmaktadırlar.
  Kızlarsivrisi

  Bölgedeki akarsuların ortak amacı Akdenize ulaşmaktadır.En güzelleri Antalyanın;

  15 km. kuzeyindeki DÜDEN ŞELALESİ

  18 Km. batısındaki KURŞUNLU ŞELALESİ

  ve Manavgatın 3 Km. kuzeyindeki MANAVGAT ŞELALESİdir.

  DAMLATAŞ MAĞARASI,

  Alanyadadır. Sarkıt ve dikitler ihtiva eder. Mağara içindeki havanın nemlilik oranı % 90 civarındadır. Tedavi amacıyla da kullanılmaktadır.

  KARAİN MAĞARASI,

  Yapılan kazılardan, bölgenin günümüzden 50 000 yıl kadar öncede yerleşim merkezi olarak kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Türkiyenin içinde insan yaşamış en büyük mağarasıdır.

  SAKLIKENT

  Sadece 45 km. uzaklaşılınca 3000 m. yüksekliğe ulaşan Saklı Yaylasında kurulu Saklıkente varılır. Kış sporlarına elverişli bir yerdir Saklıkent. Aynı gün içinde Antalya plajlarından denize girebilir ya da Saklıkentte kayak yapabilirsiniz

  İNSUYU MAĞARASI

  Burdur İnsuyu Mağarası, Burdur-Antalya Karayolu üzerinde, Burdura 15 km. uzaklıkta bulunan ve ülkemizde turizme ilk açılan mağaradır. 597 m. Uzunluğundadır. Su yüzeyine paraleldir. İçinde akarsular ve göller bulunmaktadır.

  Mağara ilk kez mağarabilimci Jeolog Dr. Temuçin AYGEN tarafından bulunmuş ve dönemin Valisi Vefik KİTAPÇIGİLin çabalarıyla 1966 yılında turizme açılmıştır.

  597 metrelik bölümü gezilebilen mağaranın içinde birbirleriyle bağlantılı irili ufaklı dokuz göl vardır. Bunlardan “Büyük Göl adıyla anılanı 512 m2lik alanıyla Türkiyenin en büyük yer altı gölüdür.

  Oluşumu 10 milyon yıl öncesine dayanan mağara, yukarıdan damlayan kireçli suların katılaşmasıyla oluşan kolonlar ve tavandan aşağıya sarkan kalker birikintileriyle bir saray görünümündedir. Dilek Gölünde bulunan dikit, 6 metrelik boyuyla Türkiyenin en büyük dikiti ve bir doğa harikasıdır.

  Burdur İnsuyu Mağarası, Burdur-Antalya Karayolu üzerinde, Burdura 15 km. uzaklıkta bulunan ve ülkemizde turizme ilk açılan mağaradır. 597 m. Uzunluğundadır. Su yüzeyine paraleldir. İçinde akarsular ve göller bulunmaktadır.  Burdur İnsuyu Mağarası

  Türkiyenin 10. büyük gölü olan ve Nilüfer ilçe sınırlarında bulunan Uluabat Gölü, kentin en gözde doğal güzelliklerinden biridir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Tem 2014
Yükleniyor...