Türk Olmak...

'Güncel Bilgiler' forumunda Pardus tarafından 19 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Türk olmak

  Kıbrıs ' ta, Hocalı'da, Anadolu'da ve Balkanlar'da soykırıma uğrayıp, yapmadığın soykırımla suçlanmaktır.

  Türk olmak
  faşist olmaktır, vatanına, yurduna, tarihine sahip çıktığınca! Türk olmak demokrat ve çağdaş olmaktır, vatanına, yurduna, tarihine sahip çıkmadığınca!

  Türk olmak

  lisanının Avrupa 'da yasaklanmasıdır ve yine Türk olmak kendini anlatamamaktır.

  Avrupa'da hor görülmek Türk olmaktır, ataların bir sürü asır önce Viyana 'yı kuşattığı için ve hoş görülmemektir, sadece kuşatıp; Napolyon gibi bütün Viyana 'yı yakmadığın için.

  Türk olmak

  Selanik'te Pontus Anıtı 'nın, Viyana'da çiğnenen yeniçeri minberinin ve Malta 'da papazın üzerine bastığı Türk bayrağı heykelinin önünden geçmektir.

  Türk olmak zordur, çetinir ve eziyetlidir. Üç kıtadan dönüp, bir küçük yarımadada misafir muamelesi görmektir. Sayısız imparatorluk kurmak Türk olmaktır, aynı zamanda sayısız imparatorluk yıkmak da Türk olmaktır.

  Arabaya koşulan ilk atın vatanında, ilk yazılı antlaşmanın imzalandığı yurtta, yazının bulunduğu, paranın icad edildiği her metrekaresinden bereket fışkıran bu yurtta, kalkınmak için yabancı sermaye beklemektir.

  Türk olmak;

  Troya'dan bu yana, Sümer'den bu yana serpilerek gelse de, tarihten eski bu topraklarda, bütün zamandan damıtılarak gelen yüksek değerlerine rağmen, bir haftalık hafıza ile yaşamaktır.

  Doğu Roma'yı da Batı Roma'yı da yıkıp, yeni Roma olan AB'ye girmeye çalışmaktır Türk olmak.

  Türk olmak,

  Mostar 'da köprüdür, Kerkük'te kaledir, İstanbul'da Kızkulesi' dir, Anadolu 'da buğdaydır, Çukurova'da pamuktur, Ege'de tütün, Karadeniz'de fındık, Trakya 'da ayçiçeğidir.

  Türk olmak

  Çanakkale'de ölmektir. Çanakkale'de ölmeden önce düşmana su vermektir, onun yaralısını sırtında kendi hastanene taşımaktır.

  Düşmanın ardından rahmet okumak, kanlından helallik almaktır . Sabahları odana rahmet dolsun diye, camı açmaktır. Kar yağdığında kayak yapmayı değil, evsizleri düşünmektir. Balkon köşesine kuşlar için, kışın ekmek kırıntısı, yazın su koymaktır. Yağmura rahmet, kara bereket diye bakmaktır.

  Türk olmak,

  harap bir ülkede, zengin ülkelerin müstemlekesini reddedip, tahtadan kılıç ve ipten üzengi ile, paylaşacak ve sahiplenecek tek varlığı fakirlik olmasına rağmen, yedi düvele meydan okumaktır.

  Türk olmak

  askere davul-zurna ile uğurlanmaktır, belki de dönmeyeceğini bilerek. Türk olmak, annenin ardından 'bir oğlum daha olsun, onu da göndereceğim ' demesidir. Babanın gözyaşlarını tutarak, tabutuna son kez dokunurken 'vatan sağ olsun' demesidir.

  Türk olmak,

  ecdadın yaşadığı kıtlıktan dolayı, çayın yanında gelen şekerden fazla olanı garsona geri vermektir. Aynı nedenle Türk olmak, yemeği ziyan etmekten korkmaktır. Göz hakkına, diş kirasına saygıdır Türk olmak. Evindeki bir kap aşın yarısını tanrı misafirine vermektir . Kendi yerde, misafiri döşekte yatırmaktır Türk olmak.

  Türk olmak,

  Milli maçta ağlamaktır. Ayhan Işık 'a, Belgin Doruk 'a aşık olmaktır. Türk olmak, aşkını ölesiye sevmektir. Aşkı için ölmektir, öldürmektir. Sevdiceğinin elini bir tez tutamadan, toprağa girmektir.

  En güzel aşk şiirlerini yüreğine hissetmektir. Eşkıyaya türkü yakmaktır, Türk olmak. Milletine sövmektir, ama başkasına sövdürmemektir, Türk olmak. Türk olmak Yunus'u bilmektir, Aşık Veysel 'i sevmektir. Mevlana'yı, Hacı Bektaş-ı Veli'yi ve Hoca Yesevî 'tek bir satırını okumasa da- yüreğinde taşımaktır.

  Türk olmak,

  saz çaldığında, ney üflendiğinde, kös dövüldüğünde ve kaval çaldığında, yüreğinin derinlerinde bir sızı sezmektir, bir de Yemen Türküsü'nde...

  Hayatın sana verdiklerine 'nasip', vermediklerine 'kısmet' demektir. Her işin 'hayırlısına ' inanmaktır ve 'feleğe' küfretmektir ve ağlamamak için çok gülmekten çekinmektir .

  Türk olmak,

  Asya'da batılı, Avrupa'da doğulu diye tepki görmektir. Irk sözünü bilmeden yaşamak, yaradılanı Yaradandan ötürü sevmektir .

  Türk olmak

  en zayıf gününde bile dünyaya meydan okumak, en dertli gününde bile her derdin bir şafakta biteceğini bilerek tevekkül göstermektir.

  Türk olmak

  Anadolu ' da her düşen yağmur damlasına hamdetmek, her çıkan başak için şükretmektir. Türk olmak, medeniyetler mezarlığı Anadolu' da dik durabilmektir.

  ZOR İŞTİR TÜRK OLMAK

  [GOOGLEVID]5861299268182653811&ei[/GOOGLEVID]
    2. Cevap: Türk Olmak...

  her hafta sabırsızlıkla bekliyorum. adam güzel söylüyor vallah.:)
  eline sağlık pardus:f40:
   


Yükleniyor...