Türk kadını spor alanında neler yapmıştır ?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Sibel tarafından 9 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin toplumsal yaşamdaki köklü değişimlere en hızlı uyumu Türk kadını sağlıyordu O yıllarca erkeğinin bir adım ardında yürüyen genç kızlarımız, spor salonlarında fırtına gibi esiyordu

  ONLAR genç cumhuriyetin aydınlık yüzleri Onlar Türk kadının çağdaşlığa açılan ilk isimleri Onlar Türk sporunun gururları

  Atatürk devrimleri Türk toplumunda köklü değişimleri yaratırken, yüzyıllar boyu kafes ardında kalmış, Türk kadını da bu farklılaşmadan payını alıyor, ilk kadın sporcularımız pistlerde boy göstermeye başlıyorlardı

  İlk bayan atletlerimiz: Atletizmimizin öncü portrelerinden Ömer Besim Koşalayın öncülüğünde Nermin Tahsin, Emine Abdullah, Mübeccel Hüsamettin ve Neriman gibi ilk bayan atletlerimiz pistlere indiğinde yıl 1926 idi. İki yıl sonra ise Amsterdam Olimpiyatları ile kadınlar pistte yarışma imkanına kavuşuyordu.


  İlk bayan kürekçilerimiz: Türkiyede bayan sporunda açılımı atletizmden sonra kürek sporu takip etti. Şerefnur, Vecihe, Leyla, Melahat ve Kamran hanımlar Türkiyenin ilk bayan kürekçileri olarak tarihe geçti.


  F.Bahçe erkek takımında bir bayan; Sabiha Fırat: Dünya tarihinde bir ilk olarak 1929da Yüksek Mühendis Mektebi öğrencisi Sabiha Fırat, F.Bahçe Erkek Voleybol Takımının kadrosunda yer alarak resmi maçlarda ter döktü. Beş erkek ve bir bayan sporcudan oluşan Sarı-Lacivertli ekip, o yıl bütün rakiplerini dize getirerek şampiyon oldu üstelik.


  Kortlarda ilk bayanlar: Vecihe (Taşçı), Mediha (Bayar), Adriyel (Sadak) ve Hidayet (Karacan), 1927den itibaren F.Bahçenin çimento zeminli kortlarında raket salladılar.


  İlk milli tenisçilerimiz: İlk bayan tenisçilerimiz Leyla Asım Turgut ve Cavidan Elberger, Sovyetler Birliğinde Rus rakibeleriyle yarıştıklarında yıl 1933 idi.


  Olimpiyatlarda ilk Türk kızları: Berlin Olimpiyatlarında iki kızımız Suat Fetgeri Aşeni (Tarı) ile Halet Çambel eskrimde ülkemizi temsil eden ilk bayan sporcularımız oldu (1936).


  İlk Balkan şampiyonu atletimiz: Gül Çiray isimli bir bir bayan atletimiz tam 47 Türkiye ve 2 Balkan rekoruna imza attı. Ülkemize krosta ilk Balkan şampiyonluığunu armağan etti. 1950 ve 60ların yıldızı Gül Çiray, 1960 Olimpiyatlarında Aycan Önel ile birlikte ülkemizi temsil etti.


  Öncü bayan kulaçlar: Yüzmede Leyla Asım Turgut, Cavidan Erbelger, Nazlı Tlabar, Nüzhet, Lola, Vecihe, Süheyla, uzun mesafeci Beykozlu Eva ve tramplen atlayıcı Perihan hanımlar, Türkiyenin ilk bayan yüzücüleri oldu. Yeşim Turan, Sebla Tanık ise 1970lerde şampiyon sporcularımız olarak alkışlandı.


  İlk okul şampiyonu İstanbul Kız Lisesi:Türkiyede voleybol, kız liseleri arasındaki müsabakalarla gelişirken, ilk okul şampiyonluğunu İstanbul Kız Lisesi kazandı (1924).


  Halterde ilk madalya Açıkgözden: 1994te İstanbulda düzenlenen Dünya Şampiyonasında 83 kiloda Derya Açıkgöz 3 bronz kazanarak halterde başarı gösteren ilk bayan sporcumuz oldu.


  Barcelonada ilk olimpiyat madalyası: 1991 Avrupa Gençler Şampiyonasında gümüş kazanan Hülya Şenyurt, Barcelonada 48 kiloda 3. olarak olimpiyatlarda madalya kazanan ilk bayan sporcumuz oldu. Hamide Bıkçın Tosun da 2000 Sydneyde tekvandoda bronz madalya mazandı.  İlk futbol takımı Dostlukspor: Türkiyede bayan futbolu Dostlukspor ile başladı. 1970lerin başında İstanbulda kurulan takım rakibi olmadığı için maçlarını erkeklerle yapıyordu. Jübilelerin vazgeçilmez unsuru olan Dostlukspor, genelde emekli futbolcular ve gazetecilerle oynuyordu.


  İlk şampiyon Dinarsu: 1990ların başında kurulan Türkiye Bayanlar Futbol Liginde Dinarsu ilk şampiyonluğu kazandı. Dinarsu dört yıl üst üste şampiyon olarak bu alanda öncü oldu.


  1. Ligde ilk hakem: Avrupada 1. Lig maçında düdük çalan ilk bayan hakem ünvanı Lale Ortaya ait. Türkiyenin FIFA kokartlı ilk bayan hakemi de olan Orta, MHKnin ilk bayan üyesi olarak Eğitim, Planlama ve Araştırma Kurulunda hizmet veriyor.


  İlk bayan spor yazarımız: Tercümanda binicilik ve tenis ağırlıklı yazılar yazan Serap Özaksoy, Türkiyenin ilk bayan spor yazarı olarak çok yönlü hizmet verdi. Nilgün Altay ise İtalya 1990 Dünya Kupasında Necdet Çobanlının girişimleriyle Türkiyenin ilk akredite spor yazarı ünvanını kazandı.


  Bolu Kız Öğretmen Okulu ve Üsküdar Kız Lisesi: Voleybol, Liselerarası Dünya Şampiyonasında kızlarımızın zirve yaptığı bir platform oldu. 1970erin başında Bolu Kız Öğretmen Okulu ülkemize ilk dünya şampiyonluğunu kazandırdı. 1980li yıllarda ve yakın dönemde ise İstanbul Üsküdar Kız Lisesi, iki kez dünya şampiyonu oldu.


  Avrupa rekortmeni Eczacıbaşı: Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı, üst üste 13 yıl lig şampiyon olarak (1973-1985 arası) bu alanda Avrupa rekoru kırdı. Eczacıbaşı toplam şampiyonluk sayısını geçen sezon 20ye ulaştırarak ülkemizin dört yıldızlı tek şampiyonu ünvanını kazandı.


  Yurtdışında ilk voleybol hakemi: Türkiyeyi voleybolda yurtdışında hakem olarak temsil eden ilk bayan, 1998de Atinada yapılan Liseler Dünya Şampiyonasında müsabakalar yöneten Füsun Carlı (Zöhrap)dır.


  Eczacıbaşının Bursada Avrupa zaferi: Avrupada şampiyon olan ilk bayan takımımız, Bursada yapılan Final-Four maçlarında rakiplerini devirip Kupa Galipleri Kupasını kazanan Eczacıbaşıdır (1999).


  Filenin Sultanları: Türkiyede düzenlenen Avrupa Şampiyonasında bayanlarımız ilk kez final oynadı (2003). Reşat Yazıcıoğlu yönetimindeki ünlü Filenin Sultanları şu isimlerden oluşuyordu: Özlem Özçelik (Kaptan), Bahar Urcu, Esra Gümüş, Aysun Özbek, Natalia Hanikoğlu, Neslihan Demir, Gülden Kayalar, Sinem Akap, Mesude Atılgan Kuyan, Pelin Çelik, Çiğdem Can Rasna, Seda Tokatlıoğlu.


  Akdeniz Oyunlarında ilk şampiyon: İspanyanın Almeria kentinde düzenlenen 15. Akdeniz Oyunlarında Bayan Milli Voleybol Takımımız, Yunanistan ı 3-0 yenerek Akdeniz Oyunları tarihinde ilk kez şampiyon oldu (2005).


  Avrupa Voleybol Birliğinde ilk Türk; Banu Can: Romada yapılan CEV Genel Kurulunda bayan yöneticimiz Banu Can asbaşkanlık görevine getirilirken, bu alanda ilk bayan delegemiz oldu (2005).


  Dünya Sayı Kraliçesi Neslihan: Filenin Sultanları, Japonyadaki 2006 Dünya Şampiyonasında 10. olurken, Neslihan Demir sayı kraliçesi unvanını aldı. Elif Ağca da dünyanın en iyi 3. pasörü seçildi.


  Okçulukta olimpiyat rekoru: 1996 Atlanta Olimpiyatlarında okçulukta bir büyük sevinç ile düş kırıklığı yaşadık. Bayan okçumuz Natalie Nasaridze ilk turda 180 atışta 168 ile olimpiyat rekoruna imzasını attı. Ancak final yarışlarında büyük bir talihsizlik yaşadı ve kürsüye çıkamadı. Nasaridze, Akdeniz Oyunları şampiyonu ilk okçumuzdur.


  Nasaridze ve altın kızlarımız: Gürcü asıllı Natalia Nasaridze, 1990larda bayan okçuluğunda idol oldu. Elif Ekşi, Elif Altınkaynak, Zehra Öktem ve Deniz Günay da okçuluğumuzun diğer altın kızları idi.


  Atlanta ve Sydney de kılpayı kaçan madalyalar: 1996 Atlanta Olimpiyatlarının yarı finallerinde olimpiyat rekoru kıran bayan okçularımız madalyayı kılpayı kaçırıp 4.lükte kaldı. Aynı olayın benzerini dört yıl sonra 2000 Sydney de yaşadık.


  Rekortmen atlet Elvan Abeylegesse: 2004te 5 bin metre dünya rekorunu kıran milli atlet Elvan Abeylegesse, 2006 Avrupa Şampiyonasında da sakatlığına rağmen 3. olarak tarihe geçti.


  Krosta Avrupa şampiyonu Binnaz Uslu: Avrupa Kros Şampiyonasında Binnaz Uslu ile üst üste iki kez şampiyonluk kürsüsüne çıktık (2006). Binnaz Uslu, ülkemize İzmirdeki Üniversite Oyunlarında da altın madalya kazandırdı (2005).


  Pistlerde ilk şampiyon Süreyya Ayhan: Münihteki Avrupa Atletizm Şampiyonasında Süreyya Ayhan 1500 metrede Avrupa şampiyonluğunu kazanarak bu alanda bir ilke adını yazdırdı (2003). Süreyya Ayhan, Paristeki 2003 Dünya Şampiyonasında da 2. olarak tarihe geçti.


  İlk olimpiyat şampiyonumuz: 2004 Atina Olimpiyatlarında bayan haltercimiz Nurcan Taylan altın kazanarak ilk olimpiyat şampiyonu bayan sporcumuz oldu.


  Kortlarda iki yıldız; Pemra ve İpek: Son dönemde Türk tenisine iki bayan raketimiz damgasını vurdu; Pemra Özgen ve İpek Şenoğlu. Altın bir sezon yaşayan Pemra Özgen, Dubai Turnuvasında ön elemeden çıkarak ana tablonun ikinci turuna yükseldi. Pemra, tek bayanlar dünya sıralamasında 392, çiftlerde ise 456. sıraya yükseldi (2006). İpek Şenoğlu da 2004te ABD Açıkta mücadele ederek Grand Slam tecrübesi yaşayan ilk bayan raketimiz oldu.


  Hentbolda ilk bayan hakem çifti: Uluslararası alandaki ilk bayan hakem çiftimiz Pınar Ünlü ve Mehtap Şimşektir. Avrupa Hentbol Federasyonunun açtığı sınavda başarı gösteren Ünlü-Şimşek ikilisi, 16 uluslararası bayan hakem çifti arasında yer almayı başardı (2006).


  Ringlerde ilk dünya şampiyonumuz: Avrupa Bayanlar Boks Şampiyonasında Sümeyra Kaya ile birlikte Türkiyenin ilk altın madalyasını kazandıran Hasibe Erkoç, Türkiyenin tarihte ilk dünya şampiyonluğuna da adını yazdıran bayan boksörümüz oldu (2006).
   


Yükleniyor...