Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 2 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Türk Bayrağının tarihçesi

  [​IMG]

  Osmanlı Devleti'nden önceki Anadolu Türk devletlerinde kullanılan bayrak renk ve sembolleri hakkında yeterli bir bilgi yoktur. Türk Bayrağı'nı ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mesud tarafından Osman Bey'e gönderilen ak renkli sancak olarak görürüz.

  15. yüzyıldan sonra al bayrak, Yavuz Sultan Selim dönemindeki Çaldıran Savaşı'nda ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Türk Bayrağı'na en yakın şekle ise III. Selim döneminde rastlanır. Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. Yıldızın beş köşeli halinde kullanılması ise 1842 yılında Abdülmecit dönemine denk gelir.

  Saltanatın kaldırılması üzerine 29 Mayıs 1936 kesin bir şekilde tesbit edilmiştir. 28 Temmuz 1937 tarihli 27175 sayili Türk Bayrağı nizamnamesi kararnamesi ile de Türk Bayrağı'nın kullanılışı düzenlenmiştir.

  Bayrağın Oluşum Öyküsü

  Bir söylenceye göre, 1. Kosova Savaşı sonrasında savaşta ölen Türk askerlerin kanının bir göl gibi toplanması sonucunda, Ay ve Yıldız'ın bu göl üzerinde yansıması ile oluştuğu kabul edilmektedir. Yapılan tüm varsayımlar arasında, 1. Kosova Savaşı'nın sebep olması en büyük ihtimallerden biridir, çünkü bu savaşın akşamında gökyüzünde Jüpiter ve Ay yan yana nadir anlarından birini yaşamıştır.

  1. Kosova Savaşı tarihi (28 Temmuz 1389), ve Kosova koordinatlarında (Lat: 43.41 , Long: 25.65) gökyüzündeki gezegenlerin konumu incelendiğinde Ay ve Yıldız'ın aslında Ay ve Jüpiter olabileceği ortaya çıkar.

  Eğer ki bu yansımayı, olası bir kan gölü üzerinde düşünürsek de; bize Türk Bayrağı'nın şu anki hali gözükür. Bunun için o tarihte ve koordinatta gece yarısı saatlerindeki gökyüzü görüntüsünü, ayı arkanıza alarak kan çukuru üzerindeki yansımayı izlemek isterseniz Türk Bayrağı ile arasında müthiş bir benzerlik vardır.

  Jüpiter'in köşeleri Jüpiter'in gözükebilen 4 ay'ının da etrafında kısmen parlaması (basit bir teleskopla gözükebilir, ancak çıplak gözle en iyi ihtimal Jüpiter'e yakın bir parıltı gözükür); büyük bir ihtimal Jüpiter'i köşeli bir yıldıza benzetilmesini sağlamıştır. Lâkin, Güneş'in herhangi bir gezegen üzerindeki yansımasının Dünya'daki insanlar tarafından parlak bir yıldıza benzetilerek de izlenebilir. Uranüs gezegeni de, bu süre içerisinde Jüpiter'e olan yakınlığı (her ne kadar çıplak gözle gözükmesi çok zor olsa da, küçük bir parıltı olarak gözükebilir); Jüpiter etrafında farkedilebilir 5 köşe gözükmesine sebebiyet verir.

  [/I][/SIZE][/COLOR][/FONT]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012
 2. Cevap: Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

  Tesekkürler
   
 3. Cevap: Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

  çok teşekkürler
   
 4. Cevap: Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

  çok teşekkürler....
   
 5. Cevap: Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

  Teşekkürler, çok işime yaradı ;)
   
 6. Cevap: Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

  sosyal ödevim için gerekliydi çok işime yaradı teşekkürler:
   
 7. Cevap: Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

  çok tesekkurler ödevimde yardımcı oldu
   
 8. Cevap: Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

  çok güzel sağolun
   
 9. Cevap: Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

  bu sayfaya bayılıyorum ödevlerimi hep bu sayfadan yapıyorum çok teşekkürler..
   
 10. Cevap: Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

  gözellllll
   
 11. Bence cok guzel
   
 12. Şehit kanlarıyla yuğrulmuş bayrağımız bizim namusumuz şerefimizdir buna göz diken düşman kahrolacaktır. Ne Mutlu Türküm Diyene...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Haz 2014
Yükleniyor...