Tsk Yeni Komutanları KimYeni kuvvet komutanları kim olacak
TSK'ya yeni komutanlar atanıyor
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yeni komuta kademesine ilişkin önemli ayrıntılara ulaştı. Buna göre TSK tarihinde ilk defa bir kuvvet komutanlığı korgeneral seviyesinde temsil edilecek. Tümgenerallikten korgeneralliğe terfi edecek olan bir isim Hava Kuvvetleri'nin yeni komutanı olacak. Tutuklu korgeneraller dışında terfi sırasındaki tek korgeneral Mehmet Erten'in de emekliye sevk edilmesi bekleniyor.

İşte yeni isimler...
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Org. Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Ora. Emin Murat Bilgel atanacak. Org. Servet Yörük de Jandarma Genel Komutanı oluyor.

AÇIKLAMA BUGÜN
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvveleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın emekliliğini istemeleri sonrasında yeni komuta kademesine ilişkin önemli ayrıntılara ulaştı. Komuta kademesinin sürpriz istifası sonrasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel'in bugün Genelkurmay Başkanlığı'na atanması bekleniyor. Yarın başlayacak Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde TSK'nın komuta kademesinde yaşanan istifa krizi sonrasında yeni komuta kademesi için çalışmaların büyük oranda tamamlandığı belirtildi. SABAH'ın Başbakanlık ve Genelkurmay kaynaklarından edindiği bilgiye göre Org. Özel'in Genelkurmay Başkanı olması ile birlikte boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kavrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel atanacak. En büyük sürpriz Hava Kuvvetleri'nde yaşanacak. Hükümetin iki korgenerali yine Balyoz davası nedeniyle tutuklu durumda olan Kuvvet'te orgeneralliğe terfi sırasındaki tek korgeneral Mehmet Erten'e sıcak bakmadığı ve emekliye sevkedileceği belirtildi. Bu duruma göre Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na korgeneralliğe terfi edecek olan bir tümgeneral getirilecek. Böylece TSK tarihinde ilk defa Hava Kuvvetleri'ne bir korgeneral komuta edecek. TSK komuta kademesinde ayrıca Jandarma Genel Komutanlığı'na 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük atanacak. Servet Yörük'ten boşalacak olan 2. Ordu'ya ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu getirilecek. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanacak olan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun yerine ise Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Aslan Güner atanacak. 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman'ın ise yerinde kalması bekleniyor. Harp Akademileri Komutanlığı'na da yine Korgeneral olacak havacı bir isim vekalet edecek. Atamalarla ilgili açıklamanın bugün yapılacağı öğrenildi.

netten alıntı
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst