Trafikte Radar Nasıl Çalışır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 9 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Trafikte Radar Nasıl Çalışır  Trafikte Radar Nedir Nasıl Çalışır

  Radar, bir vericinin atmalar (pulse) halinde yaydığı radyo dalgalarının yolları üzerindeki isimlerden yansıyarak geri dönmesi ve bir alıcı tarafından yakalanması ilkesi temelinde çalışır.


  rafik polisindeki radar da dijital bir ölçer olduğundan hata payı çok çok düşüktür ama hiç bir zaman %10 kadar olamaz.

  100km/h ile radara girdiğimizde, görevli bunu radarda 90km/h olarak gördüğünden durdurulmayız. Bu olay sürücüler arasında %10 tölerans gösteriliyor diye bilinir. Oysa bu bilgiye dayanarak 100km/h ile radara giren Avensis, Mercedes, Tempra gibi sürücüler caza yemekten kurtulamaz, sebebi o araçların gerçek süratlerinin takometreleriyle aynı olmalarıdır.

  Sonuç olarak, her markanın takometresindeki hata oranı farklıdır. Bazı modeller %10 hatalı gösterirken, bazıları %8, %5 yada hatasız gösterir. Yapmamız gereken şey, bir nevigasyon cihazı ile 90km/h hıza çıkıp süratimizi karşılaştırmak olacaktır. Çıkan fark oranında, hızlarla sürüş yapmalı, CC varsa da ona göre sabitlemeliyiz.

  O nedenle uzun yol sürüşleriniz çok sayıdaysa, CC olan bir aracada sahipseniz, yolculuklarınız hem hızlı, hem ekonomik olarak gerçekleşirken, hem de radara girmeme garantiniz oluşur.
   
Yükleniyor...