toplu taşıma araçlarına binerken ve inerken uyulması gereken kurallar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 7 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. toplu taşıma araçlarına binerken ve inerken uyulması gereken bilinmesi gereken kurallar hakkında bilgi almak istiyorum.

  Cevap: toplu taşıma araçlarına binerken ve inerken uyulması gereken kurallar

  Çok dolu bir aracın içindeyken olabilecek en iyi şekilde yerden istifade etmeliyiz, sırtımızda çanta varsa bacak aramıza alıp yolcuların daha rahat yolculuk etmesini sağlayabiliriz.

  Çok sesli bir şekilde müzik dinleyip etrafımızdakileri rahatsız etmemeliyiz.

  Cep telefonu ile seyir halinde görüşülmesinin yasak olduğu araçlarda görüşmemeli, görüşmeye açık ortamlarda ise alçak sesle konuşmayı, ya da daha sonra aramayı tercih etmeliyiz.

  Çiğnen sakız , şeker v.b maddeleri tutacak demirlere, düğmelere, ızgaralara tıkamamalı ineceğimiz duraktaki bir çöp kutusuna atmayı tercih etmeliyiz.


  Yaşlı, çocuklu, engelli, hamile vatandaşlarımıza her zaman binerken öncelik, seyir halinde oturacak yer ve inerken varsa yüklerine, engelliyse engel durumuna göre yardımcı olmalıyız.


  Gazete v.b basılı materyelleri gelişi güzel koltuk arası, üstü veya yere atarak gitmemeliyiz.


  Vapur, tekne gibi ulaşım araçlarında sigaralarımızı denizde değil mümkünse içindeki çöp tenekelerinde söndürmeli ve içine atmalıyız.


  Metro – Otobüs – Tramvay v.b duraklı araçlarda inilecek duraktan önce hazırlığımızı yapıp zamanında araçtan inmeliyiz.


  Otobüslerde dur ikazına basmadan inilecek durağa gelindiğinde şöföre Kapıyı açsana gibi bir davranışta bulunmamalıyız.


  Otobüslere binmeden önce, eğer hattında sürekli araba çalışıyorsa, tamamı dolu bir araca binmek için kapılarını yumruklamamalıyız, seyrekse bile daha sabırlı davranıp araç içinde yerimizi almalıyız.
   


Yükleniyor...