Tiyatronun Müzikle İlişkisi

'Medya Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 9 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Tiyatronun Müzikle İlişkisi Nedir


  Tiyatro ile Müziğin İlişkisi

  Tiyatro, bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösteridir. Genel olarak temsil edilen eser anlamında da kullanılır.

  Büyük bir kesimi ezgiler ve danslarla gelisen, ama dramatik konuşma öğesini de kullanılan tiyatro. Operetle olan tek farkı müzikli tiyatrodan caz ve popüler müziğin ağir basmasıdır.

  Müzikli tiyatro oyunlarına baktığımızda önceleri operetin, daha sonra da sinemanın ortaya çikmasiyla müzikallerin yayginlastigini görüyoruz. Opera, tiyatronun, dansin ve müzigin birlesmesinden dogan ve dil farkı sorununu epeyce azaltan bir türdür. Burada müzik, dramı desteklemek için kullanılmaktadır. Tiyatro, dans ve müzik ritüellik sanatlarıdır. Bu ortak paydada mükemmel buluşurlar.

  Müzikli Tiyatro

  Tiyatronun, trajedi, komedi, dram dışında türleri de vardır. Son yüzyıllarda mizahi ve acıklı öğeleri içine alan birçok tiyatro türü ortaya çıkmıştır. Bunlar müzikli tiyatro olarak da anılmaktadır.

  Opera: Baştan sona orkestra eşliğinde, müzikle oynanan tiyatro eserlerine denir. Operada bütün sözler, hareketler ve jestler musikiyle bestelenir ve orkestra şefinin idaresine verilir. Operada ağır bir hüzün havası vardır. Olaylar acıklı ve hisli bir şekilde, gösterişli dekor ve kıyafetler içinde sunulur.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Tiyatronun Müzikle İlişkisi
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,748
 2. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,984
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,369
 4. Bella
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  8,979