Tiyatrodan Haberler

Harbiye Açık Hava’da müzikal geceler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Geleneksel Yaz Oyunları etkinlikleri kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunda “Keşanlı Ali Destanı”, “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” ve “Lüküs Hayat” adlı müzikalleri sahneleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının Geleneksel Yaz Oyunları etkinlikleri Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosunda gerçekleştirilecek.

Tiyatroseverler, Açık Hava Tiyatrosunda 22 Ağustos Cuma günü “Keşanlı Ali Destanı”, 24 Ağustos Pazar günü “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” ve 26 Ağustos Salı günü “Lüküs Hayat” adlı oyunları seyredebilecek.

“Lüküs Hayat” opereti, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Suna Pekuysal anısına sahnelenecek.

“Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı oyunu 2007-2008 sezonunda 55 seansta 26 bin 849, “Keşanlı Ali Destanı”nı 14 seansta 6 bin 574, “Lüküs Hayat”ı 75 seansta 31 bin 440 seyirci izledi.
 
Shakespeare eserlerinin oynandığı ilk tiyatro

Londra Müzesi arkeologları, ünlü İngiliz yazar William Shakespeare’in eserlerinin ilk kez sergilendiği tiyatronun kalıntılarını buldu.

Arkeologlar, basitçe “Tiyatro” dedikleri açık hava oyun alanının, Shakespeare’in ilk kez oynadığı ve daha sonra eserlerinin sahneye konduğu tiyatro olduğunu söyledi.

Londra’nın da ilk tiyatrolarından olan söz konusu yerin 1576 yılında açıldığı, ancak kira sorunu yüzünden söküldüğü ve 1599 yılında Thames nehrinin güneyinde “The Globe” olarak yeniden inşa edildiği belirtildi.
 
Üst