Titanik kaç yılında batmıştır?


Hangi yıl Titanik batmıştır

Titanik, ilk ve son seferini 15 Nisan 1912'de yapmıştır ve Newfoundland açıklarında bir buzdağına çarparak batmıştır.

15 Nisan 1912 gecesi ilk seferinde bir buz dağına çarptı. 2,5 saat içinde Kuzey Atlantik de battı. 1912'de yapımı tamamlanmıştı. O zaman Dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisiydi. Faciada 1.513 kişinin öldü en büyük deniz felaketlerinden biridir.

Titanic ilk seferine Southampton, İngiltere'den, New York City'e doğru 10 Nisan 1912'de hareket edecekti. Yolcular gemiye 09.30'da alınmaya başlandı. Gemi Southampton'dan öğle üzeri ayrıldı ve ilk sefer Kaptan Smith'in komutasında başladı. Titanic bulunduğu iskeleden ayrılır iken, gittiği güney yolu üzerinde geniş ve büyük buzdağları olduğuna dair bir uyarı aldı. Ancak bu uyarı USN Hydrographic (deniz haritacılığı) bölümüne gitti ve köprüye ulaşamadı. Buzdağı uyarıları gün boyunca alınmaya devam etti.


Çarpışmadan sonra Kaptan Smith bütün cankurtaran flikalarının örtülerinin açılmasını filikaların kadınlar ve çocuklar ile doldurulmasını ve aşağıya indirilmesini emretti. Batmayacağına inanılan Titanic, sefere çıkmadan önce sadece eğlence amaçlı kullanılan beyaz fişeklerle depolanmıştır. Kırmızı renk olan asıl yardım fişeklerine maalesef yer verilmemiştir. Bu da batma esnasında, fırlatılan beyaz fişeklerin, Titanic'i görebilen diğer gemilerin acil durumu algılayamamasına ve yardımların çok fazla gecikmesine yol açmıştır.
titanik.jpg
 
Üst