Tiroid Nasıl Anlaşılır?

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 6 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Tiroit Belirtileri, Tiroid Nedir? Tiroid bezi boynun ön kısmında, nefes borusunun önünde olan bir organdır. Tiroid bezinin işlevi, tiroid hormonu salgılamak, tiroid hormonunun göreviyse vücuttaki bütün hücrelerin çalışma hızını ayarlamaktır. Saç telinden ayak tırnağına dek tüm hücrelerin hangi hızda çalışacakları, tiroid hormon seviyesine göre ayarlanır.

  Tiroid hastalıkları sadece guatr’dan ibaret değildir. Guatr hastalığı tiroid bezinin büyümesidir. Tirodi bezinin büyümesinin ve fonksiyonlarının bozulmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Ülkemizde en çok rastlanılan sebeb iyot eksikliğidir. Erkeklerde 60 kadınlarda ise 50 yaşlarından sonra tiroid bezi hastalığı fazlalaşmaktadır.

  Tiroid Bezi Nedir? 20 gram ağırlığında olan tiroid bezi, ürettiği hormonlarla kalp hızı, psikolojik durum, kolesterol düzeyi, kilo gibi birçok değişik sistemi ilgilendiren fonksiyonlar da görev alır. Tiroidin görevi tiroksin ( T3, T4 ) ve kalsitonin adlı 2 hormonu üretmektir.

  Tiroid bezinin büyümesiyle meydana gelen guatr, zaman içerisinde nodül oluşumları ile değişik tiroid hastalıkları biçiminde kendini gösterebilir. Tiroid bezinin fazla çalışması hipertiroidi, az çalışması hipotiroidi olarak adlandırılır. Şayet tiroid bezinde kistik yapılar, yumrular meydana gelmişse nodüllü guatr denir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ağu 2015
Yükleniyor...